בית ספר למשחק

מאי 27

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "החולה ההודי" בתיאטרון הספרייה: דרמה קומית, מצחיקה ומרגשת, בכיכובו של אלי דנקר הוותיק, שחקן מצטיין המותיר רושם עז.

 

"החולה ההודי" בתיאטרון הספרייה, מיסודו של בית צבי, היא דרמה קומית מצחיקה ומרגשת כאחד, המבקיעה צוהר אל חייה של משפחה הנקרעת בין החיים בצל אב הלוקה בדמנציה ובן החולה במחלה קשה, לבין קשיים משפחתיים ויסורי עבר הרובצים על מצפונם של בני הבית. רשף ורגב לוי כתבו את המחזה שזכה בשעתו בפרס ובשבחים רבים. דניאל אפרת ביים הצגה מרגשת מאוד שמעניקה חוויה תיאטרלית לצופים.

 העלילה עוסקת בשגב, צעיר בן 21, היוצא לחפש את אחיו, כיום עורך דין, שניתק מגע עם משפחתו לאחר ריב קשה עם אביו. כאשר הם נפגשים, צצים ועולים מאורעות מן העבר, הקשורים עתה להווה ומחלתו של הצעיר. ברקע שולטת דמותו של האב, שהפך סנילי לאחר אירוע מוחי ואין הוא זוכר מן ההווה, שקוע בעברו הפוליטי ואינו שולט בצרכיו. אשתו השנייה מנסה לקיים חיי משפחה ככל יכולתה הצנועה ואולם חורבות העבר מאיימים להציף אותה ואת המתרחש בעולמה. החולה ההודי הוא מעין משל לאדם המצוי במצב קשה והנרפא לפתע פתאום, ללא הסבר הגיוני. מי יחלים ומי יגיע לסוף דרכו, כיצד ייפגשו העולמות השונים זה מזה – על כך מנסה להשיב המחזה ובדרך, אנו צוחקים וגם מתמלאים לחלוחית בעיניים, עד לסיום המפתיע.

כוכב ההצגה הוא אלי דנקר הוותיק, המגלם את אליהו חסדאי, איש שהפך שבר כלי שאינו זוכר את הקורה עימו והסבור כי אשתו היא גרושתו ומכנה אותה בשמה (למעשה זו הברקה קלה של הבמאי, משום שזה שמה האמיתי של השחקנית). דנקר הוא שחקן מצטיין שהופעתו היא בית ספר למשחק. הוא מסוגל להעביר מצבים ודמויות כהרף עין ומותיר רושם עז על הצופים.

מיכל אטלס המוצלחת היא דליה, אשתו השנייה ואימו של שגב, ומשחקה מרגש ושזור הילה של דמות תיאטרלית מקסימה.

עידן סמדג'ה מגלם נפלא את דמותו של אבשלום, בנו של אליהו, שניתק עימו את הקשר על רקע היותו בעבר מכור לסמים. עידן הוא אחד מהשחקנים הדרמטיים המעולים ביותר בתיאטרון כיום. עודאל חיון מצליח לרגש בתפקיד שגב.

שמעון קסטיאל עיצב תפאורה מוצלחת שבמחלקת את הבמה לדירת המגורים הטיפוסית ולחומוסייה, שם מספר אבשלום את מהלך האירועים. אגב, הבמאי שזר גם בסצנה זו הומור פנימי וקרא למקום, החומוסיה של דוד וארתור, כשם מנכ"ל בית צבי ותיאטרון הספרייה, דוד בנימין, וארתור קוגן המנהל האמנותי והפדגוגי.

עידן שמעוני עיצב תלבושות יפות ודולב ציגל עיצב תאורה נפלאה שיש לה חלק חשוב בעלילה. רמי אוסרווסר אחראי לעריכה המוזיקלית המוצלחת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *