גם בלי שרביט או כס או כתר

אוק 28

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" בבית צבי: הפקה תוססת וקסומה, ראויה לצפייה לפחות פעמיים.

 

"שלמה המלך ושלמי הסנדלר", המחזמר הישראלי הנודע עם שירים ידועים שכבר הפכו לנכסי צאן ברזל בזמר העברי, שוב עלה השבוע בהפקה תוססת וקסומה בבית צבי, בתיאטרון רמת גן. צביקי לוין ביים להקת שחקנים כישרונית. התוצאה היא מחזמר עם ביצועי משחק, תנועה וזמר נהדרים שראויים למחיאות כפיים.

המחזה שנכתב ע"י סמי גרונמן ותרגם מגרמנית המשורר נתן אלתרמן, הוצג לראשונה ב- 1943. ב-1964 עובד על ידי אלתרמן למחזמר ונוספו לו פזמונים שהולחנו בידי סשה ארגוב. "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" הפך לאחד ממחזות הזמר הנודעים והמצליחים בישראל וזכור במיוחד בביצועים הבלתי נשכחים של יונה עטרי ורחל אטאס ז"ל, ואילי גורליצקי.

העלילה עוסקת במלך שלמה ובסנדלר אביון בשם שלמי הדומה לו כשתי טיפות מים. שלמה קורא לשלמי לארמון ושם הם מחליפים בגדים. שלמה מגיע לשכונת האביונים ואילו שלמי מצליח למשול ולהבריק כחכמת המלך שלמה. מוסר ההשכל במחזמר נוגע לשררה ולמלוכה, לבגד העושה את בן-האדם וליושר ולהגינות בין הבריות.

אלתרמן שזר את התרגום בשפה מליצית וגם בשפת רחוב כדי להבליט את שני סוגי האזרחים , בארמון ובשוק.

רועי רם מגלם את שלמה המלך ואת שלמי הסנדלר, בכישרון משחק וביכולת ווקאלית מעולה. הוא מצליח לשובב את הנפש ואת העין ומזכיר בביצועיו את אילי גורליצקי ואבי קושניר, שהיו לפניו באותם תפקידים.

יערה יהודה המצוינת היא בת שבע, אם המלך. יש לה נוכחות בימתית איתנה ויכולת ביצוע נפלאה. קורל קרואני, בתפקיד נופרית בת פרעה, היא חיית במה ופצצת אנרגיה, בעלת יכולת קומית ומשחק מוצלחים ובמיוחד יכולת שירה נהדרת. היא בהחלט מתמודדת בהצלחה עם כישוריה הנפלאים של רחל אטאס המנוחה.

אילי עלמני המופלאה מגלמת את נעמה, אשתו של שלמי. אילי היא שחקנית, רקדנית וזמרת יוצאת מן הכלל, תגלית של ממש בשדה התיאטרון. יש לה יכולות קצב ושירה יוצאת דופן. אגב, לאחרונה היא ייצגה את ישראל בפסטיבל זמר בבלרוס וקטפה את המקום השני.

אוהד פונטה מוצלח בתפקיד יורם, סופר המלך. מיכאל בן דוד מגלם את חנון, שר הארמון, והוא מוכשר מאוד ובעל יכולת ווקאלית מעולה. שיר הערש בביצועו הוא נהדר. חן זרט מגלם היטב את עוזרו של חנון. דבי גנפון מוצלחת מאוד ובולטת כלמך הזקנה. שגיא יצחק מגלם בכישרון רב את מגו החרש. מעולים ומוצלחים גם רן רווח כאשר, הילה הרוש כנער, אלה מושיוב כברוריה, מעיין נטף וליה בר בתפקיד הנופריות.

ביצוע השירים הוא מקסים. שיר המריבה, עם אילי עלמני וקורל קרואני, ראוי לתשואות מיוחדות.

תומר יפרח , בוגר בית צבי טרי, עיצב את התנועה הקסומה והרעננה. זוהר אלמליח ונופר דרזנר עיצבו תפאורה פרקטית, רצופה בדלתות נפתחות ותלבושות צבעוניות מהממות.

אורי מורג עיצב תאורה ראויה, דוקי עצמון הייתה אחראית להדרכה הקולית ואלון ברקוביץ עיצב את הסאונד המשובח. הניהול המוזיקלי התוסס היה באחריותו של גיא פרטי.

צביקי לוין העלה מחזמר נפלא ותוסס ושזר הברקות בימוי מצוינות. ההפקה, שהוקדשה לזכרה של יונה עטרי אשר הלכה לעולמה השנה, היא נפלאה ורעננה וראויה לצפייה, לפחות פעמיים.

(גם בלי שרביט או כס או כתר – מתוך "שיר הפיוס" במחזמר)

One comment

  1. גילה מאיר /

    כל מילה אמת. הצגה / מחזמר מדהים. רמה גבוהה מאוד ביצועים ווקאלים מדהימים. הולכת שוב.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *