יסורים ואמונה

מרץ 21

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "יסורי איוב", בבית צבי: הפקה מרשימה, הצגה חנוך לוינית טיפוסית, שזורה תמונות סוריאליסטיות ומונולוגים חינוכיים.

 

"יסורי איוב" מאת חנוך לוין, בבית צבי ברמת גן, בבימויו של אלון טיראן, היא הפקה מרשימה והזויה כאחד ומהווה חזיון ענוג וחוויה תיאטרלית. הצגה חנוך לוינית קלאסית, שזורה תמונות סוריאליסטיות, תנועה, שירה ומונולוגים מתוחכמים.

המחזה מבוסס על הסיפור המקראי של איוב ומשלב בתוכו אלמנטים מהפסיון של ישו. בתחילת המחזה איוב עורך לקרואיו סעודה דשנה וכאשר כולם שרועים מפוטמים מגיעים קבצנים ללקט שאריות. בשלב זה מגיעים מבשרי הרעות ומדווחים לו כי ירד מנכסיו וכל בני משפחתו מתים. לבסוף מעקלים את כל אשר לו, מפשיטים אותו מבגדיו ואפילו עוקרים את שיני הזהב שלו. חבריו אליפז, בלדד וצופר, מנסים לשכנעו למרות הכול בקיומו של האלוהים. בינתיים קבוצת חיילים רומאים מגיעה ומודיעה על ביטול אלוהי היהודים והפיכת הקיסר לאל. חברי איוב מנסים להתחמק אך לבסוף מצהירים שאין אלוהים. איוב מורד וטוען חרף כל האסונות שאלוהים קיים ולכן הוא נענש בתחיבת שיפוד באחוריו. מנהל הקרקס מציע לקנות את איוב כדי לשלבו במופע. רגע טרם מותו מכחיש איוב את קיום האל, אך מאוחר מדי.

בשעתו עוררה ההצגה פולמוס חריף כשעלתה בקאמרי וסגנית שר החינוך והתרבות דאז, מרים גלזר תעסה, טענה בכנסת שיש לשלול המימון מהתיאטרון שמציג גבר עירום על שיפוד.

מור חנסון מגלם את איוב בכישרון נדיר ומהמם ומשחקו ראוי לתשואות רמות. עדי גולדשטיין, דניאל נחמן וניר לוגסי מגלמים בין היתר את החברים ומשחקם הוא מצוין .

אלי אשכנזי מפגינה ביצוע קסום ונהדר כמנהל הקרקס. ארבל גיסר מעולה כקצין ותפקידים נוספים.  דנה עדיקא מצוינת כחיילת ותפקידים נוספים.

סתיו בן יוסף המגלמת חיילת ועוד תפקידים, מרשימה במשחק נפלא ומהממת את הקהל כאשר היא מסובבת על גופה חישוק הולה הופ במשך עשר דקות תמימות.

כמעט כל השחקנים מתפלשים בלכלוך לאורך ההצגה, על הבמה, גופם נצבע ונמרח ואין ספק כי הם מתקרצפים כל ערב שעות ארוכות במקלחת.

נטשה מנטל, מבכירות המעצבים בתיאטרון,  עיצבה תלבושות מרהיבות וייחודיות, רובן בשחור. שמעון קסטיאל עיצב תפאורה סמלית, רובה מסכים אדומים מהממים בעוצמתם.

רותם אלרואי עיצבה תאורה ראויה. ניר לוגסי והבמאי אלון טיראן אחראים גם לעריכת המוזיקה המרשימה. גיא אלון עיצב את התנועה הנפלאה השזורה לאורך ההצגה. דוקי עצמון הופקדה על ההדרכה הקולית.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *