כותרות האתמול: 7 ביוני, 1972

דצמ 20

אורי גלר הורוסקופ יוני 1972

בקיץ 1972 היה אורי גלר קצת אחרי שיא ההצלחה בישראל, הרבה לפני שיהפוך למיליונר כבד, עם אחוזה באנגליה, על התמזה, בזכות "ייעוץ" למחפשי זהב, מתכות יקרות ומינרלים. הייעוץ הזה, אין צורך לומר, היה תוצאה של הכוחות העל-טבעיים שגלר טוען להם, ונתגלו, לדבריו, כבר בגיל שבע. גלר כבר בן 66 , היום.
בתחילת שנות ה-70 , גלר, צנחן לשעבר, דוגמן לזמן קצר של הלבשה תחתונה, היה בכותרות. הוא טען שיש לו יכולות טלפתיות וטלקינטיות (הזזת חפצים מבלי להשתמש בידיו). כתב העיתון דבר התלהב מכך שגלר ביקש ממנו לצייר ציור המייצג עיר גדולה כלשהי בעולם, וקלט מיד שהעיתונאי צייר את הביג בן. לעיתונאית אחרת באותו עיתון אמר גלר בביטחון שהוא יכול לנבא את העתיד", וחש אסונות לפני שקרו. איך? גלר טען שהוא שולח "גל-מחשבה לעתיד, העובר את מהירות האור, כך אני מקדים את הדברים שיתרחשו". אפילו פרופסור ישעיהו ליבוביץ המנוח נדרש לגלר, ופסק (אמנם לא במלים האלה), שהאיש מקשקש דברים שהוא, ליבוביץ, לא מבין את פירושם, אבל, צריך לבדוק אותו "בדרך אקספרימנטלית". כלומר, לערוך ניסויים. בינתיים, הספקנים הכריזו מלחמה על גלר, וכאשר הופיע בתוכנית הדגל של הטלוויזיה, "בומרנג", נאלצו המפיקים לעצור את ההקלטה בגלל המהומה שפרצה באולפן, לאחר שגלר לא הצליח לבצע את מה שהבטיח. גם בחו"ל, תקפו את יכולותיו ה"על טבעיות" אמני- קסמים שלא אהבו את הדרך שבה שיווק את עצמו, כבעל יכולות על טבעיות.
לפני 43 שנים וחצי ,רוב הציבור בישראל אכן החל להתייחס בחשדנות ל"יכולות" האלה, שכללו נהיגה במכונית כשעיניו מכוסות, אך היה מוכן בהחלט לקבל אותו כבדרן, אמן חושים כמו שהיינו קוראים לזה היום, שיודע לכופף מזלגות ולא חשוב איך. על הדרך, כתב גלר את ההורוסקופ של להיטון (אגב, כותב ההורוסקופים הראשון בלהיטון היה המוזיקאי מישה סגל, חובב האסטרולוגיה). מהקורא יליד מזל תאומים ביקש גלר, "אל תיתן לאנשים היקרים לך לדחוף אותך לעשות דברים בניגוד לרצונך". לילידי מזל אריה הציע, "הימנע משינויים בהשפעת חברים העלולים להטעותך". התחזית הטובה ביותר הייתה עבור העקרבים שבין הקוראים: "קרא בעיון כל מסמך שיגיע לידיך, בעיקר מסמכי מס הכנסה". נו, לפחות בזה אי אפשר לטעות.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *