להיטון.קום היום (לא) ברדיו קסם, 106 FM

ינו 25

(צילום: אמירה מורג)

בגלל הגשם הכבד, אמירה ואני לא הצלחנו להגיע הבוקר לאולפן והתוכנית לא שודרה. הצטערנו לאכזב את המאזינים הקבועים (כן, אנחנו מתכוונים אליך, זיוה), ואנחנו מקווים ומאמינים שזה לא יקרה שוב ומזג האוויר בימי חמישי ימשיך להאיר פנים ללהיטון.קום.

בינתיים, אלה שירי להיטון.קום, היום, אמנם לא ברדיו קסם, 106 FM , אבל אנחנו מקווים שתיהנו גם כך.

 

השבוע לפני 55 שנה, ב-1963 , הצלליות, השדוז, החליפו את קליף ריצ'רד עם הצלליות במקום הראשון במצעד הבריטי. כן, כן: אחרי בצ'לר בוי, מתוך הסרט סאמר הולידיי, חופשת קיץ, נכנס למקום הראשון עוד להיט מאותו סרט, הפעם אינסטרומנטלי, dance on . אני כמעט בטוח שזה היה גם אות של איזושהי תוכנית רדיו בארץ, אבל לא הצלחתי לברר את זה. אם למישהו יש מושג, אשמח לדעת.

אתם בטח זוכרים מה קרה בבוקר לח בשנת תרל"ח…יורם טהר לב ושלום חנוך כתבו את הבלדה על יואל משה סלומון, ואריק איינשטיין ושלום שרו באלבום שבלול, ב-1970. יורם טהר לב חגג אתמול את יום הולדתו ה-80 ומכולנו כאן ברדיו קסם, מזלטוב ובריאות טובה. באתר שירונט מופיעים לא פחות ממאתיים תשעים ושישה שירים שכתב טהר לב. תאמינו לי, הבחירה הייתה קשה.

טהר לב כתב למעלה מ-50 שירים עם המלחין יאיר רוזנבלום. אחד הראשונים שלהם, ובכלל מהראשונים שטהר לב כתב ללהקה צבאית, היה השיר הזה, מ-1967 , שתמיד עשה לי חשק להיות קיבוצניק. לפחות עד שהשיר מסתיים.

היום, ב-1974 , בלהיטון, ידיעה נחמדה, עם צילום נחמד, של גבי שושן המנוח, יושב על הטמבון של ג'יפ צבאי – תזכרו שאלה הימים שאחרי מלחמת יום כיפור ואמנים רבים הופיעו אז בפני החיילים – מחזיק גליון להיטון ביד ומסתחבק עם בחור מזוקן, שמתברר שהוא ארתור בראון. כן, אותו ארתור בראון מלהקת עולמו המטורף של ארתור בראון, והלהיט fire . אז בראון, דיווח להיטון, "גילה רוח התנדבות והסכים לוותר על מנוחת השבת שלו ולרדת לסיני, לבדר חיילים. הוא הסכים לעשות זאת לאחר שכתב להיטון (שבראון הופיע בפני היחידה שבה שירת), הבטיח לקחת אותו לטיול בסיני". אז בראון הצטרף לגבי שושן וללהקת הבמה החשמלית, וכולם ירדו לסיני, אבל לפני כן בראון התעקש לבקר בעזה, רפיח ואל עריש, כי לדבריו לא יצא לו לבקר במדינה ערבית. באותה הזדמנות הוא טעם חומוס אורגינלי, ונשאר בחיים. פייר, מקום ראשון במצעד הבריטי בקיץ 1968 , שני בארצות הברית.

לפי מזג האוויר שצפוי היום ובעיקר מחר, הגיע הזמן לשירים על גשם, לא? הנה הראשון: רית'ם אוף דה ריין של להקת הקסקיידס, מפלי המים, להיט מ-1963 ואקטואלי תמיד.

עוד שיר על גשם ותודו שבאיטלקית זה נשמע יותר טוב: לה פיוג'ה, ג'יליולה צ'ינקווטי. רק מקום שישי בפסטיבל סן רמו 1969 .

השבוע, ב-1974 , להיטון התעניין איך הגיבו חברי להקת כוורת על "הכבוד שנפל בחלקם, לייצג את ישראל באירוויזיון". זה הציטוט. אפרים שמיר השיב במיטב מסורת ההומור הכוורתי, "פשוט מאוד: שניים מאיתנו התעלפו, אחד גוסס ואחד לא מוצאים אותו עד היום". גידי גוב אמר, "מה שלא יהיה, מפחיד לחשוב שמאתיים מיליון איש יראו אותנו בטלוויזיה". אז עוד לא היה ידוע איזה שיר כוורת תשיר באירוויזיון אבל, "הוא יהיה אחד מתוך שלושה שהלהקה שוקלת ויש יתרון לפזמון שדני סנדרסון הלחין ואלון אולארצ'יק כתב את מילותיו", נכתב בלהיטון. סנדרסון מתחמק מתשובה ברורה ואומר, "אני עדיין מתלבט עם עצמי". מעבר לזה, אמר, "אין כל ספק שבשבילנו האירוויזיון זה שיא, מה גם שבדרך כלל לתחרות כזו מעדיפים לשלוח זמר או זמרת וללא להקה". נו, דווקא להקה זכתה באירוויזיון ב-1974 . קראו לה "אבבא". כוורת ונתתי לה חיי הסתפקו במקום השביעי.

דמיס רוסוס מת היום לפני שלוש שנים, בגיל 68 .

יגאל בשן שר לקראת שבת, השיר שזכה בפסטיבל הזמר המזרחי תשל"ד, השבוע במקום הראשון במצעדים העבריים בגלי צה"ל וקול ישראל.

בפינתנו מה זה הכל?! זמרים ולהקות של להיט אחד, להקה שהיו לה כמה, אבל רק אחד גדול באמת, שהשבוע, לפני 40 שנה, היה במקום הראשון בארצות הברית. להקת פלייר, בייבי קאם בק.

הלהיט שגילה לעולם את האוטו-טיון והחזיר את שר למקום הראשון במצעד הבריטי, בגיל 52 , הזמרת הכי מבוגרת שהגיעה למקום הראשון שם. להיט השנה בבריטניה 1999 ולמעלה מ-11 מיליון עותקים בעולם. מי שמאמין לא מפחד.

אחת הלהקות שייצגה נאמנה את מה שנקרא, הסאונד של פילדלפיה, הסטייליסטיקס, אמנם הגיעה רק למקום ה-51 בארצות הברית, אבל בארץ, זה היה להיט השנה במצעד הלועזי בקול ישראל, ב-1975 .

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *