לרוץ בהנאה

פבר 18

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "מישהו לרוץ איתו", ע"פ דויד גרוסמן, בבית צבי: מפגן של צליל וקצב, חוויה מענגת, בסיפור על התבגרות, אהבה ומלחמה בסמים.

 

"מישהו לרוץ איתו", המבוסס על ספרו הנודע של דויד גרוסמן, הוא מחזה המעניק לצופים חוויה תיאטרלית מרגשת ומענגת. מפגן של צליל וקצב, וסיפור על התבגרות, אהבה ומלחמה בסמים.

המחזה, בבית צבי,  נכתב על ידי המחזאית חגית רכבי ניקולינסקי על פי ספרו הנודע, זוכה פרס ספיר, של גרוסמן. הספר עובד לבמה וצולם לסרט ולמיני סדרה בטלוויזיה, ונחשב לאחד הספרים האהובים בקרב הנוער.

הבמאי אלון טיראן בישל הפקה מדהימה בתצורתה וביחד עם השחקנים, העלה הצגה בועטת ונוקבת, תוססת ומרגשת.

התצורה המיוחדת בהפקה מבוססת על במה עגולה שעליה מוצגת העלילה, כאשר השחקנים עולים ממעגל כסאות מסביב לבמה הגדולה. השחקנים שמסביב נוטלים חלק בהצגה, בנגינה ובסיוע בהעברת אביזרים ותלבושות. הם משמשים גם מקהלה ומבצעים את המקצבים המוזיקליים.

העלילה מספרת על תמר שיוצאת לחפש את אחיה, שי, שנפל ברשתה של קבוצת אמני רחוב, מנוהלים בידי אמרגן-נוכל שדואג לספק להם סמים ומאכסן אותם במעון עלוב בירושלים. תמר מתחזה לנערה המעוניינת להשתתף באירועי הקבוצה במופעי שירה. היא באה עם כלבתה, דינקה, הנוטלת חלק פעיל בעלילה. הכלבה מגורשת בשלב מסוים על ידי עוזר האמרגן. אסף, נער העובד בחופש הגדול בכלביה העירונית, מוצא את הכלבה ויוצא לאתר את בעליה. הוא מוצא את יומנה של תמר ומתאהב בה. תחילה הוא סבור ששי הוא חברה של תמר וכשנודע לו שזה אחיה היא מחליט לקשור נפשו בנערה שבה התאהב.

בעלילה שזורים דמויות שונות ומשונות, בין היתר הנזירה תיאודורה שהפכה לחברה של תמר, לאה, מסעדנית המחפשת שידוך, מר הוניגמן, פקיד בגמלאות המסייע באיתורה של תמר ואחיה, ובהזדמנות זו גם את אהבת חייו – לאה.

הסוף טוב: שי חוזר למציאות ולמשפחתו והעבריינים נעצרים.

דנה כהן החיננית מגלמת ברגש ובנועם את דמותה של תמר וכובשת אותנו במשחק יפה ובשירה מעולה.

צח כהן מגלם במשחק משובח את אסף. נווה כהן, בתפקיד שי, משחק ישיר, נוקב ויפה.

דניאל חבקוק נפלאה בתפקיד שלי, אחת מנערות המעון, והיא מפגינה משחק מצוין וגם ביצועי שירה נהדרים, לרבות חיקויים של ריטה.

תומר יפרח מגלם היטב את פסח, הנוכל המנהל את המעון ומשרד האמרגנות.

דור טאוב מוצלח מאוד כמיקו, עוזרו האכזר של פסח. צח חזיזה כהוניגמן מבצע תפקידו באורח מצוין. דניאלה חכים נהדרת כלאה. אנה אקהרד משחקת ושרה נפלא בתפקיד הנזירה.

גלי יחיעם מוצלחת מאוד כז'קלין, חברת הקבוצה, המלווה את המופע בנגינה בגיטרה. שניר שיין,אהוביה אדלסון, ליאור משיח ואלון לילייב, מגלמים טוב מאוד מגוון תפקידים.

מי שגונבת את ההצגה היא מעיין גוטשלק בתפקיד הכלבה דינקה. מעיין נותנת ביצוע נפלא לתפקיד ללא מילים, רק בנביחות ובאפיוני משחק כלביים מרגשים מאוד.

דינה קונסון אחראית לעיצוב התפאורה המיוחדת. נטשה מנטל עיצבה את התלבושות המדהימות. רותם אלרואי עיצב תאורה ראויה ותומר יפרח את התנועה המצוינת. מירי זהבי ותומר יפרח אחראים לניהול המוזיקלי (מירי גם לעיבודים). גנדי בביצקי הדריך בקרבות הבמה.

"מישהו לרוץ איתו" היא מפגן של עושר בימתי, שזור במוזיקה ובתנועה קצבית. זו הצגה מעוררת למחשבות ומבטיחה חוויית צפייה מענגת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *