לרות, בחיבה

מאי 20

(צילום: ערן זקס)

(צילום: ערן זקס)

בחג השבועות ישיק אביאור ביירון את הסינגל "רות ממתינה", כל קשר לרות המואביה אינו מקרי, מתוך אלבום הבכורה שלו שיראה אור בעוד כחודשיים. אמירה מורג שמעה ממנו מדוע נושא הגיור כה חשוב ולמה הוא חיכה עד גיל 41 כדי להוציא דיסק ראשון.

 

אביאור ביירון כתב, הלחין ושר את רות ממתינה, המספק נקודת מבט רעננה, אלטרנטיבית ואמנותית לנושא הגיור. השיר משלב בתוכו שמות מלאכים מהמסורת הקבלית, המחזרים בשמה של רות אחר הרבנים. הסוף אופטימי.
אביאור, שנשוי ליטקה, ילידת צ'כיה, מבקש להדגיש כי השיר אינו מתייחס ספציפית לאשתו אלא עוסק בקשיים בהם נתקלים אנשים, ובעיקר נשים, המבקשים להתגייר בישראל. "אנחנו חווינו גיור אחר בחו"ל," הוא אומר. "זה היה תהליך לא פשוט אבל גם מקרב ומחבק. כשבאנו ארצה נחשפנו לסיפורים על הקשיים שהרבנות בארץ מעמידה בפני הרוצים להתגייר, שנעשים משיקולים פוליטיים צרים. חשתי סימפטיה ואמפטיה כלפיהם. אלו דברים שנעשים רק בארץ וזה מבריח אנשים מהתהליך".
ועל כך כבר נאמר שבימינו רות המואבייה לא הייתה מצליחה להתגייר.
"לא רק שהיא לא הייתה מצטרפת לעם היהודי, גם דוד המלך לא היה נולד. זה חבל. יש כל-כך הרבה אנשים בארץ שהם חלק מאיתנו והם רוצים להיות יהודים. הרציתי על הנושא הזה לא מזמן והופתעתי לגלות שיש פוסקים מאוד חשובים שאומרים שמי שעוזב את מולדתו וקושר את גורלו עם העם היהודי, זה מספיק כדי לגייר אותו. על זה בדיוק השיר שלי מדבר: על האטימות של הממסד הדתי בארץ".
ספר על דיסק הבכורה שלך.
"הדיסק נקרא שירים לציפורה והוא יושק ב-29 ביולי במכללת עלמא בנוכחות ד"ר רות קלדרון, שאמרה עלי שאני פורץ דרך. יש בו שירי אהבה לאשתי, לשלושת ילדיי, שירי מחאה ושירים רכים יותר שאולי יותר קל להתחבר אליהם. זה 70 אחוז רוק עם השפעות של מוזיקה קלאסית. יובל מסנר הפיק וגם מנגן צ'לו. אני מקבל תגובות חיוביות וזה כיף גדול".
אלבום ראשון בגיל 41 , עכשיו נזכרת?
"אה… כנראה שלא היה לי מה להגיד לפני זה. אני רוצה לחשוב שזה כמו יין טוב. התבשלתי שנים ואני מקווה שהתוצאה תערב לחיך. אני עוסק במוזיקה מגיל 10. ניגנתי פסנתר ואחר-כך גיטרה, בתיכון הייתה לי להקה, למדתי מוזיקה באוניברסיטה ועשיתי דוקטורט במוזיקה קלאסית בלונדון. הלחנתי מוזיקה קלאסית לנגנים שונים בארץ ובחו"ל ובשלב מסוים הרגשתי שאני רוצה לשנות כיוון, לכתוב טקסטים ולבצע אותם. הרגשתי שיש בתוכי משהו שרוצה לצאת".
אתה יודע שקשה להתפרנס ממוזיקה.
"אני יודע, אני לא בחור צעיר שרק מתחיל. אני גם לא מתפרנס מזה בכלל, ברוך השם. את צודקת, קשה להתפרנס ממוזיקה. יש לי חברת תרגומים ואני גם מרצה במכללת אחווה לגננות, על נושאים במוזיקה שקרובים ללבי. בלי קשר, חשוב לי להדגיש שאני מאוד רציני בעשייה שלי. המוזיקה חשובה לי, התגובות חיוביות ולשמחתי. אנשים אוהבים".

לאתר של אביאור ביירון

www.aviorbyron.com

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *