מולייר ואלתרמן נפגשים ברמת גן

יונ 23

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "תעלולי סקפן" בבית צבי: הצגה תוססת, מצחיקה ומודרנית, חרף היותה בת כ-350 שנה.

 

"תעלולי סקפן" המוצג בבית צבי ברמת גן, היא הצגה תוססת, מצחיקה ובתצורה מודרנית, חרף כ-350 שנים שחלפו מאז הפרמיירה שלה, בכיכובו של מולייר עצמו. המחזה נכתב בהשראת  הקומדיה הרומית "פורמיו", מאת פובליוס, ושם המשרת התככן דומה לזה של הדמות הראשית, סקפינו.

העלילה עוסקת באוקטב שהתחתן בחשאי עם היאסינט, ובליאנדר המאוהב בזרבינט. כל זה התרחש בהיעדרם של אבותיהם, אשר חזרו מטיול ולהם תוכניות אחרות עבור בניהם. המשרת סקפן מסכים לעזור לאוקטב וליאנדר להמיר את רצון האבות ולהסכים לתכניות של הבנים. זאת, תמורת כסף רב שהוא מצליח לגבות מההורים.

הבמאי איגור ברזין העלה הצגה עולצת, סוחפת ותוססת. הוא גם המיר את ליהוק דמותו של סקפן בשחקנית המשחקת גבר. ההפקה שזרה בהצגה של מולייר מוטיבים חדשניים ובהם תלבושות עכשוויות עם איורי סמיילי וכיתובים שונים,  וכן שירים מצוינים, המושמעים במקומות הבלתי צפויים.

כאן המקום לציין כי לא נס לחו של הנוסח העברי הוותיק מאת נתן אלתרמן, וחרף השפה המליצית, ההצגה קולחת וברורה.

מי שמחזיקה את ההצגה היא מעין רחימה הנפלאה, בתפקיד המשרת סקפן. מעין היא מעין בלתי נדלה של כישרון והיא מצליחה לגלם את התפקיד באורח מדהים ביותר. אין ספק כי היא תגלית תיאטרלית הראויה לתשואות רמות. היא תוססת, יש לה כישורי משחק ושירה, והסצנה בה סקפן מנסה לשכנע את ארגנט לשלם כסף רב לבנו – היא מוצלחת במיוחד.

ירון חנונה מגלם את ארגנט, אביו של אוקטב, ומצטיין כשחקן וכזמר. רועי הדס, שחקן חייכן ובעל פוטנציאל גדול, מצחיק בתפקיד ז'רונט, אביו של ליאנדר, וגם אמיץ ונחוש: במהלך ההצגה הוא  סופג הצלפות מחבט גומי על גבו מידיו של סקפן ולא ברור לי איך הוא מעז להגיע להצגות ולספוג את ההצלפות הנוראיות הללו, למרות המגן שהוא לובש מתחת לבגדים.

נווה כהן מציג משחק טוב מאוד ומרשים בתפקיד אוקטב. אלון לילייב מגלם נהדר את ליאנדר ומשחקו שובה לב. קארין שניידר, בדמותה של זרבינט, מקסימה במשחקה וביכולת הווקאלית שלה.

דניאל הרוש מצוינת כהיאסינט ומרשימה בשירתה הנפלאה והקומית. נאור מלקוב מגיש משחק מעולה בדמות שומר הראש ואין ספק כי יש לו יכולת  תיאטרלית  משובחת. מעין גוטשלק טובה מאוד כאומנת.

ואדים קשרסקי אחראי לעיצוב התפאורה, שבמרכזה מסך עטור איורים ופתחים לראשי השחקנים. הוא גם אחראי לתאורה ולתלבושות המקסימות של השחקנים. יותם גוטל חיבר את הפזמונים העליזים ובוריס מלקובסקי אחראי למוזיקה  הנהדרת. דוקי עצמון אחראית להדרכה הקולית. תומר יפרח עיצב את התנועה המצוינת

תעלולי סקפן בבית צבי היא אחת הקומדיות הידועות והאהובות של כל הזמנים. ההפקה של בית צבי מרשימה מאוד ומעניקה אוירה צוננת ומענגת בימים חמים אלה של ראשית הקיץ.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *