מלחמה זה דבר מלוכלך

ינו 14

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על ילדי מלחמה בבית צבי: מחזה פיוטי ומרגש, המשקף את עולמם של ילדים נטושים, השורדים בזכות העולם הדמיוני שבראו לעצמם.

 
ילדי מלחמה, בבית צבי, הוא מחזה מרגש, פיוטי וייחודי , המשקף את עולמם של ילדים נטושים, בעיצומם של קרבות. הילדים שורדים בזכות משחקי אימפרוביזציה שהם מנהלים והמדמים את חייהם בחיק בני ביתם, כשהם נוטלים לעצמם זהויות של הורים וילדים.
המחזה נכתב ובוים בכישרון רב על ידי יבגני קושניר, על פי המחזה המקורי של בילינה סרביוביץ' הסרבית, שכתבה אותו מבלי לפרט באיזו מלחמה מדובר והיכן מתרחשים הדברים. ניתן להניח כי האירועים מתארים את המלחמה בארצה של המחזאית, אם כי בנוסח העכשווי שזורים בטקסט מונחים בעברית כמו פלאפון, שלא היו קיימים אז. סרגיי ברזין עיצב תלבושות ותפאורה פרקטית ומצוינת. אינה מלקין ומישה צ'רניאבסקי עיצבו את התאורה המרשימה.
העלילה מתרחשת במעין מבנה נטוש, מקלט או חורבה תת קרקעית, שם מסתתרים מספר ילדים מפלט מאימת ההפצצות. הילדים מוצאים פורקן למציאות הכואבת שבה הם מצויים בעולם הכאוטי, חסר הערכים, על ידי הפקת חיים חדשים. הם מגלמים זוג הורים, ילד ואפילו כלב מחמד. הילד הוא בעצם בת. הכלב הוא בדמות ילדה אילמת. ההורים הם בן ובת נוספים. המשחק התמים באבא ואמא משקף את הנורמות המעוותות של עולם המבוגרים שאותו חוו ובו צפו. זו בעצם הצגה על התבגרות בצל מלחמה ועל היכולת של הילדים לשרוד ימים קשים, בזכות משחקי הדמיון שלפעמים הם מעוותים ואכזריים. מה יהיה בגורלם ואיזה עולם מצפה להם, איננו יודעים. הם יהיו ודאי מחושלים יותר, אולם כמהים לאהבת הורים שכנראה נעלמו וגוועו, כזעקת השבר שלהם בסיום ההצגה המרגשת והמצוינת הזו.
נדב אזולאי, בעל יכולת משחק משובחת, מגלם בצורה משכנעת את דמות האב ויין. שיר בן חמו מרגשת ומעולה כאנדריה, בן או בת, לפי עלילת המשחק. אסתי אסרף מצטיינת בגילום מילנה האימא, ויש לה יכולות משחק משכנעות מאוד. מיכל פרדקין המוכשרת טובה מאוד כנדז'דה, נערה אילמת המגלמת את הכלבה, אך לקראת הסוף מגלה שיש לה יכולת דיבור.
יש להניח כי אחרי כל הצגה , השחקנים זקוקים למקלחת ארוכה ולהחלפת בגדים יסודית, כיון שהם מתפלשים בסחי על הבמה, מתלכלכים בשפתון ואפילו בשוקולד נמס. הריצות על הבמה והנפילות, המכוונות או בשוגג, גורמות לצופים להלמות לב מואצת ומעניקות נקודות זכות לשחקנים. אין ספק שמדובר בלהקה של כישרונות מעולים ובעלי פוטנציאל רב.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *