מעשה בארנב

יונ 29

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "חברי הארווי" בבית צבי: קומדיה מרגשת, אלגוריה על החברה שלנו ויחסה לחולי נפש.

 

 אם תמצאו מגבעת ובה שני פתחים לאוזניים ארוכות, אין ספק שהיא שייכת לארנב גבה קומה העונה לשם הארווי, ידידו הטוב של אלווד, בחור שקשה להגדיר אותו מבחינה נפשית: האם הוא לוקה בנפשו והוזה הזיות או שמא מדובר באדם שפוי המתבונן בנו, הלוקים בשיגיונות משונים. "חברי הארווי", המוצג בבית צבי, היא קומדיה מרגשת שזכתה בפרס הפוליצר ומהווה מעין אלגוריה על החברה שלנו, על חולי הנפש, המטופלים במוסדות הפסיכיאטרים ועל האנשים השפויים שאולי הם הזקוקים לטיפול והשגחה. זוהי הצגה על חברת בני האדם המתמודדת עם השונים מאיתנו , אודות הקודים החברתיים ועל היתרונות בלהיות קצת משוגע.

העיתונאית והמחזאית האמריקנית מרי צ'ייס כתבה את המחזה בשנת 1944 ובאותה שנה הוא עלה בברודווי וזכה להצלחה רבה. משם הוא כבש את האולמות בלונדון וברחבי תבל וגם הופק לסרט מצליח עם ג'יימס סטיוארט.

ההפקה העולה בבית צבי תורגמה בידי שני אורן ואלינור דוד, שחקניות בית צבי , המסיימות השנה לימודיהן והנוטלות בעצמן חלק בהצגה.

הבמאי מיטקו בוזקוב שערך גם את המוזיקה במחזה, הצליח להפיק קומדיה שנונה ומרגשת, מצחיקה וגם מלאת קסם, המשקיפה על בני האדם מנקודת מבט שונה ומקשה, מיהו בעצם האדם השפוי?

העלילה, כאמור, עוסקת בבחור בשם אלווד המתגורר עם אחותו ובתה. העניין הוא שאותו אלווד החביב מתרועע עם חבר נפש דמיוני השוהה כל העת במחיצתו: ארנב ענק ושמו הארווי. האחות ובתה מחליטות שהמקום הראוי לאלווד הוא בית חולים פרטי לחולי נפש, הזדמנות להפטר ממנו ולקבל לחזקתן הבלעדית את האחוזה שירשו.

בבית החולים האירועים מתפתחים לכיוונים אחרים והאחות מוצאת עצמה באשפוז כפוי ובאמבט מים קרים, כחלק מן הטיפול ולאחר מכן כולם מסתבכים עם כולם, ואין לדעת מי הוא בעצם החולה ומי השפוי, או שבעצם כולנו בעצם קצת לוקים בנפשנו.

דניאל חסין מגלם באורח נפלא את אלווד ומצליח לרגש את הצופים בתמימותו ובמשחקו המשובח. שני אורן מציגה יכולת משחק מעולה והיא מתמודדת בהצלחה עם תפקיד ווטה, אחותו של אלווד, בעלת אחוזה צנועה ומטופלת בעל כורחה. אלינור דוד היא מרטל, בתה הבוגרת והיללנית של ווטה ומשחקה מוצלח וקולח .

גיא גבל מרשים מאוד כמנהל המרפאה דר' צ'אמלי. ענבר קופרמן נפלאה בתפקיד האחות הראשית קאלי ויש לה כישרון משחק ומימיקה מצוינים. תום שיניצקי מגלם טוב מאוד את דר' סנדרסון הרופא שמנסה לגלות מי השפוי מכל האנשים ומוצא עצמו מפוטר ( אל דאגה – הוא יחזור להמשך העלילה).

ג'וני רוזנבלום כסניטר הגברתן מגלם תפקידו באורח יוצא מן הכלל ולא כדאי להיתקל בו בנסיבות מסוימות. אלינה לנצמן מגלמת יפה ובנעימות את רעייתו של מנהל המרפאה. שירה מור מוצלחת מאוד כעורכת הדין של המשפחה, גב' גאפני. עידן שמעוני כנהג מונית ויעל מואב כשחברה של המשפחה, מוסיפים חן רב במשחקם.

דפנה פרץ עיצבה בחן רב את התפאורה המושתתת על בית האחוזה ועל משרדי המרפאה, וגם הצבעים של הכתלים הם נועזים ומצוינים.

נטשה מנטל עיצבה תלבושות יפיפיות , מהודרות, ספורטיביות ואופנתיות לתקופה. גיא גלילי עיצב תאורה נאותה וראויה.

ההצגה קולחת, מצחיקה ומעוררת מחשבות ותהיות רבות ובהחלט היא מעדן תיאטרלי ענוג לימות הקיץ הלחים שבחוץ.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *