משגעת כתמיד

נוב 07

%d7%99%d7%95%d7%a1%d7%a3-%d7%95%d7%9b%d7%aa%d7%95%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%a4%d7%a1%d7%99%d7%9d-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%99%d7%95%d7%a1%d7%99-%d7%a6%d7%91%d7%a7%d7%a8

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על יוסף וכתונת הפסים המשגעת בתיאטרון רמת גן: ההפקה החדשה, של בית צבי, תוססת ומקסימה ואינה נופלת מהצגות דומות בארץ ובחו"ל.

 

ההפקה החדשה של בית צבי למחזמר הנודע  יוסף וכתונת הפסים המשגעת, בתיאטרון רמת גן, היא תוססת ומקסימה. להקת השחקנים הצעירה מפגינה יכולות שירה ,משחק ותנועה משובחות ובהחלט ההפקה לא נופלת מהצגות דומות בארץ ובחו"ל.

המחזמר על יוסף וכתונת הפסים המשגעת היה השני שכתב המלחין אנדרו לויד-ובר, בשותפות עם התמלילן טים רייס. במקור זה היה מחזמר קצר שנועד למסיבת סיום של כיתה ו' , בבית ספר אנגלי לבנים. המופע קצר שבחים ולויד-וובר הרחיב אותו והפך את "יוסף" לאחד ממחזות הזמר המוצלחים. בעלי אוזן מוזיקלית טובה מסוגלים להבחין כי לויד-וובר שתל בלחן את המוטיב של המחזמר הבא שלו, אודות "ישו כוכב עליון", שהיה אז בשלבי טיוטה ראשונים. ההפקה המקצועית הראשונה של "יוסף" עלתה בשנת 1972 והוציאה מקרבה כוכבים רבים.

המחזמר, שכבר הוצג בארץ, בין היתר בתיאטרון הבימה ומספר פעמים בבית צבי, הוא פרודיה אודות הסיפור המקראי, ומתמקדת ביוסף החולם, בנו האהוב של יעקב שנמכר לעבדות בידי אחיו. כישרונו כפותר חלומות מביא אותו אל פרעה מלך מצרים והוא מתמנה למשנהו ולאחר מכן מביא למצרים את אביו ואחיו וגומל להם טובה תחת הרעה.

הבמאי והכוריאוגרף עוז מורג הפיק מחזמר מענג ומרשים שכולו צליל וקצב. עוז, מר כוריאוגרפיה הישראלי, היה גם הכוריאוגרף של המחזמר כשעלה לראשונה בבית צבי בשנת 1999. עוז גם חידש את הבימוי המקורי של משה קפטן מאותה הפקה.

המחזמר הוא בעצם סוג של אופרה, שכן יצירותיו של לויד-וובר מושרות כולן ואין בהם טקסט מדובר. כמעט כל השירים מוכרים וידועים מזה שנים לקהל. הוא הלחין את המוזיקה במספר סגנונות ובהם אפילו שנסון צרפתי ורוק'נרול . פרעה , למשל, הוא בן דמותו של אלביס פרסלי וכך הוא גם שר בהצגה.

במרכז המחזמר מצויה המספרת , תפקיד שירה שדורש נוכחות כמעט תמידית על הבמה. דניאל היב, פרפורמרית וחיית-במה מקסימה, גילמה את התפקיד בצורה מקצועית מרשימה והגישה משחק ושיר בצורה מעולה (לסירוגין מופיעות בתפקיד זה גם עמית זיתון ואלינור דוד).

גל גולדשטיין המשובח מגלם את יוסף ויש לו נוכחות בימתית מוצלחת ויכולת ווקלית מעולה. גיא גבל מצוין כפרעה-אלביס, תפקיד שגונב בדרך כלל את ההצגה. גם הפעם מצליח גיא להגיש את התפקיד בקלילות ובמקצועיות, כשלצידו בנות המקהלה, משתטות וצוהלות.

נועה כדריה כאקורדיוניסטית, נוסח השנסון הצרפתי, נוטלת אף היא חלק בחגיגה וזוכה למחיאות כפיים רמות על ביצוע הסצנה המקסימה. טלי אגרונוב מצוינת ומצחיקה כאשת פוטיפר, ואבוי למי שנופל אל חיקה. עידן שמעוני ויוסי קדוש טובים מאוד כשר האופים ושר המשקים. דניאל חסין, גל חיון, תום שיניצקי, שניר ויילר, רן מנחם, עודאל חיון, יבגני מוליבונה והוד חבאני , מוצלחים כאחיו של יוסף. ג'וני רוזנבלום מגלם יפה מאוד את פוטיפר ויעקב.  אלינה לנצמן גילמה את החייטת, המשרתת והישמעלית, באורח מצוין. עוד בלטו ענבר קופרמן, שחף אברהם, יערה אוחיון ושאר חברי הלהקה.

הנוסח העברי הותיק של אהוד מנור הוא עכשוי וקולח. אריאל קשת אחראי לניהול המוזיקלי ולניצוח המרשימים. התפאורה היפה היא של רועי ואטורי על פי המקור של יוסי בן ארי. נטשה מנטל הפליאה בעיצוב המחודש על פי המקור של יובל כספין. אורי מורג עיצב תאורה מהממת.

אלוירה כוחנוף, המורה המיתולוגית לפיתוח  קול, הדריכה בהצלחה רבה את הזמרים שהפגינו יכולות מעולות ומיכל סולומון הדריכה את המקהלה.

אלעד דדון עיצב היטב את הסאונד. בהרכב שליווה בהצלחה את המופע ניגנו אילן צמיר, גילי רוזנברג, יוגב כהן לסירוגין עם יוני גבורה, ואריאל קשת לסירוגין עם מיכל סולומון).

בעונה רוויית מחזות זמר ומופעים מוזיקליים, אין ספק שההפקה הזו של יוסף וכתונת הפסים המשגעת היא מוצלחת, תוססת, מרהיבה ומצליחה, והתוצאה הבלתי נמנעת היא שהצופים יוצאים ומזמזמים את הלחנים הנודעים בדרכם החוצה מהאולם.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *