ניחוח אנגלי מסורתי

מאי 22

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "הזמנה לרצח" בבית צבי, מחזה בלשי על פי אגאטה כריסטי המוצג לראשונה בישראל: הצגה קולחת ומותחת, הפקה מכובדת וראויה לפי מיטב המסורת הבריטית.

 

 

"הזמנה לרצח" המוצג בבית צבי הוא מחזה בלשי פרי עטה של מלכת ספרי המסתורין, אגאטה כריסטי. ההצגה עולה בפעם הראשונה בישראל והתוצאות הן עם ניחוח אנגלי מסורתי. הצגה שחובבי כריסטי ישמחו לצפות בה, וכמו תמיד אצלה, הסוף הוא הפתעה מוחלטת. 

לאגאטה כריסטי היו וישנם מעריצים רבים, שאוספים בקפדנות את כל ספריה ובקיאים בכל עלילות הרצח והתעלומות המסועפות שבהן התמחתה. לזכותה ייאמר ש-78 הספרים שלה ועוד מחזות רבים וסיפורים קצרים, אינם ספרי מתח רגילים, אלא מהווים רומנים השזורים אהבות ועלילות סוערות, ובהן מתרוצצים גיבוריה, רובם ככולם תושבי עיירות קטנות בבריטניה, ואת התעלומה פותרים בשנינות רבה הבלש המפורסם הרקול פוארו, או הקשישה החביבה גברת מארפל. מיס מארפל היא גם גיבורת ההצגה הנוכחית, שנקראה בשעתו בעברית "מודעת הרצח".

העלילה מתרחשת במעונה של לטישה בלקלוק, שם מתארחות דמויות שונות ומגוונות, שייתכן שחלקן אינן מי שהן מתיימרות להיות. בוקר שישי אחד נסערים התושבים בכפר, כאשר בעיתון המקומי מתפרסמת מודעה המבשרת כי רצח עתיד להתרחש בביתה של בלקלוק, עוד באותו ערב. מובן שלאירוע שכזה מתכנסים כל באי הבית וסקרנים מהכפר, ובראשם מיס מארפל החביבה, היודעת לפתור תעלומות מורכבות ומסובכות, יותר טוב מכל חוקר משטרה.  מיס מארפל היא קשישה בריטית, רווקה, שהופעתה החיצונית אינה מסגירה את כישרונה לקלוט רמזים ולגלות את האמת על סמך הכרת המוח האנושי.

בסופו של אותו ערב, גבר שזהותו מתבררת לאחר מכן, מתפרץ לבית, מאיים על הנוכחים – אך נורה למוות על ידי אחד מהדיירים. בלילה הבא , נרצחת גם חברתה של בעלת הבית. המפקח קרדוק ועוזרו נקראים לפענח את התעלומה, אך מי שפותר אותה לבסוף היא מיס מארפל, כמובן, והפושע שאיש לא העלה את זהותו על דעתו, נעצר ומובל לכלא.

אציין כי קראתי את הספר עוד בנעורי ולכן ההפתעה לא הייתה עבורי משמעותית, אך בהחלט יש לציין את ההפקה המכובדת והראויה שרקח הבמאי הוותיק סלבה מלצב (שאחראי גם לתפאורה), לפי מיטב המסורת הבריטית.

ההצגה קצת שונה מן הרומן המקורי, שבו ישנן דמויות נוספות, ויש בה קיצורים והשמטות, אולם היא קולחת ומותחת ומעל לכל מבוצעת בהצלחה רבה על ידי להקת השחקנים הכישרונית.

מיכל לוינטון מושלמת בתפקיד לטישה בלקלוק והיא מקרינה אצילות בריטית הולמת. ליאור בן יהודה מגלמת במשחק מהוקצע את דורה, חברת הנעורים של בעלת הבית. טל סגל מגלמת היטב את האחיינית ג'וליה ולצידה משחק יפה מאוד גל זילברמן כאחיה, פטריק. אלונה לובנברג מקסימה כפיליפה, מעצבת הגן.

גבריאלה שטרנפלד טובה מאוד כגברת סווטנם ומשחקה קולח ומוצלח. איציק מלמד משחק היטב את בנה, אדמונד. דור לוי מגלם באורח יפה את הסמל וגם את הנרצח. אלי אשכנזי גונבת את ההצגה במשחק קומי משכנע כמיצי, המבשלת הנוכרייה, המשליטה את גחמותיה על כולם. ניר לוגסי מבריק כמפקח קרדוק.

אחרונה חביבה, נעמה פורת המצוינת, כמיס מארפל, והיא כובשת את הקהל במשחק משכנע להפליא.

כאמור, הבמאי סלבה מלצב גם עיצב את התפאורה, חלל בית בריטי טיפוסי עם סלון אנגלי מדויק, והיא ראויה לשבחים.

תשואות מיוחדות מגיעות לנטשה מנטל על התלבושות הנפלאות והמתחלפות, בעיקר של הבנות, בסגנון שנות הארבעים.

אביהוד תדהר אחראי לנוסח העברי הקולח והעכשווי המוצלח. עיצוב התאורה של ליאור מיטל ראוי ומשובח ויש לו תפקיד משמעותי בעלילה. אפי שושני אחראי למוזיקה המקורית המקסימה.

"הזמנה לרצח" היא הצגה בידורית, קולחת ונטולת יומרות. השחקנים כולם מגישים משחק אמין בהפקה זו, של הצגה אנגלית די מיושנת. לצפות וליהנות ולא לספר את הסוף לאחרים.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *