ניל סיימון בהצגת בכורה

מאי 22

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על הנשים של ג'ייק, המוצג, לראשונה בישראל, בבית צבי: קומדיה קלילה אך מרגשת על זוגיות במשבר.

 

הנשים של ג'ייק, בבית צבי,  היא קומדיה מעניינת, קלילה ואף מרגשת, של המחזאי הנודע ניל סיימון . המחזה, המוצג לראשונה בישראל ואיננו מוכר כשאר מחזותיו של סיימון,  עלה בבכורה עולמית בשנת 1990 , והוצג בניו יורק כ-450 הצגות. 6 שנים לאחר מכן, הופק לסרט טלוויזיה בכיכובו של אלן אלדה, שכיכב גם בהצגה המקורית והיה מועמד לפרס הטוני על משחקו.

למעשה, ההצגה אינה מאופיינת כשאר מחזותיו של סיימון. העלילה עוסקת בסופר שנישואיו השניים עומדים על סף פירוק. הוא משחזר את כל הרומנים שלו עם הנשים בחייו והן הופכות לדמויות ממשיות המתרוצצות על הבמה, בדמיונו ובמציאות. אשתו הראשונה ג'ולי נהרגה בתאונת דרכים, כשבתם הייתה בת 12 . הילדה עודדה להינשא לאשתו השניה , מגי.  הנישואין הללו יודעים עליות ובעיקר מורדות. בשעת האמת  חולפות על פניו כל הנשים בחייו, והוא בוחן היכן שגה ואיך היה שואף להמשיך את דרכו.

הנטל הונח בעיקר על שכמו של שי לוי, המגלם את ג'ייק ואינו יורד מהבמה לכל אורכה, עמוס בשנינויות לשון, במונולוגים רבים ובדו שיח עם כל מי שאפף אותו בעבר ובהווה. שי הוא שחקן מוכשר, המצליח לדלג על המהמורות והמשוכות והתוצאה היא משחק דרמטי , טעון ומוצלח.

רותם מלר המצוינת מביאה להצגה יכולות תיאטרליות מרגשות מאוד כמגי, אשתו העומדת לעזוב את הבית בשל פרשת אהבים, שולית, לדעתה. טל צ'רנובסקי מגישה משחק מקצועי נהדר בתפקיד קארן, אחותו, המנסה להאיר את דרכו בעצות שהיא שולפת, חלקן מדלי הפופקורן שהיא בולסת כל העת.

הדר ברנשטיין מופיעה כמולי, בתו בת ה-12 וענת שרון היא מולי בגיל 21. השתיים מתמודדות נהדר עם התפקידים הקוטביים בגיל ומשחקות מצוין .

אליה בר מרגשת במשחק נהדר כג'ולי, אהבתו ואשתו הראשונה שלא זכתה להגיע לגיל 33. חן יוסף המשובחת מגלמת דמות חצי קריקטוריסטית בתפקיד אדית, הפסיכולוגית של ג'ייק, אדית.

אסתי אסרף מעולה בתפקיד שילה, אחת מאהובותיו של הסופר. כובע הנוצה שלה מצטרף לכובע הזוי אחר שחבשה בהצגה אחרת.

הסצנה שעוצבה בידי רותם מילר ובה כל הנשים עוברות ביעף על פניו של הסופר, היא פנינה. הסיום הוא כצפוי, בהתאם להצגות השנונות של ניל סיימון.

מיטקו בוזקוב ביים את ההצגה בטוב טעם ובהקפדה על איכות תיאטרלית. התרגום של דורי פרנס הוא עכשווי ורהוט. דניאלה מור עיצבה תפאורה מוצלחת מאוד המורכבת ממשרדו של הסופר,ספרייה ומדף ספרים ענק התלוי מקצה אל קצה. מאיה ארבל עיצבה את התלבושות הנפלאות ואורי מורג אחראי על התאורה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *