צ'כוב בספרייה

ספט 18

%d7%93%d7%95-%d7%a7%d7%a8%d7%91-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%99%d7%95%d7%a1%d7%99-%d7%a6%d7%91%d7%a7%d7%a8

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על דו קרב: קונצרט תיאטרלי מבריק, דיאלוגים שנונים ומשחק משובח.

 

 

דו קרב מאת המחזאי הרוסי הנודע אנטון צ'כוב, המוצג בתיאטרון הספרייה ברמת גן (מיסודו של בית צבי), הוא מעין קונצרט תיאטרלי מבריק המעניק לצופים חוויה של משחק וגם ניחוח של הצגות שליחם לא נס אף פעם.

המחזה מבוסס על נובלה קצרה של צ'כוב שכונסה לספר עם סיפורים נוספים שאותו תרגמה ביד מופתית דינה מרקון. הבמאי המיתולוגי סלבה מלצב , המומחה בארץ למחזות של צ'כוב ומחזאים רוסים אחרים, הצליח להפיק משחק משובח שזור בנופת תיאטרלית. החלק השני של המחזה הוא חד ושנון , קולח ועם דיאלוגים משובחים.

הנובלה דו-קרב היא מיצירותיו המוקדמות של צ'כוב.  העלילה מתרחשת בעיירה שכוחת אל בקווקז. ווניה לייבסקי הוא גבר צעיר ודי עצל, המייחל לאידיאלים שאינו יכול לממש. הוא חי עם אישה נשואה, נדייז'דה, שאותה פיתה ולאחר שמאס בה הוא משחת זמנו בשתייה ובמשחקי קלפים. מולו מתייצב ניקולאי פון קורן, זואולוג, המשוכנע בצדקת הדרוויניזם החברתי ומבקש להחיל דעותיו על הסובבים אותו. לייבסקי מבקש הלוואות כדי לעבור לעיר הגדולה, וטוען כי בשלב יותר מאוחר, כשיתבסס, יביא אליו גם את בת זוגו, שבינתיים התאלמנה. פון קורן תובע כי השניים ייצאו יחדיו ואינו מאמין ללייבסקי והוא אף מזמין אותו לדו-קרב. בתווך נמצא סשה סמוילנקו, רופא כפרי, פשוט, אך רחב לב המנסה לפשר בין השניים. במקביל אנו פוגשים במריה, לדעתי אשתו של הזואולוג, ובאיגור קירליין המנסה אף הוא להתחרות על ליבה נדייז'דה.

עמית גיל מגלם את לייבסקי באורח מעולה . אביתר בר דוד מגלם את הרופא סשה במשחק קולח ואמין. דונטלה מיימון המצוינת מגלמת את נדייז'דה ומשחקה ראוי לתשבחות. רותם מלר היא כליל השלמות בתפקיד מריה והקול המצייץ שהיא משתמשת בו מוסיף לדמות. שי לוי נפלא בדמות פון קורן ומשחקו ראוי לכל שבח בעיקר בחלק השני שבו חלקו בולט במיוחד. יניב בספורד משחק כהלכה את איגור.

סלבה מלצב אחראי לא רק לבימוי המוצלח, אלא לעיבוד, תפאורה ותלבושות, שהן מסוגננות ונהדרות. אלכסנדר סיקירין עיצב את התאורה הנאותה. באופן מיוחד יש לשבח את העריכה המוזיקלית שעיטר שניר ויילר, ולמוזיקה המענגת בהצגה, בכלל. 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *