שש נשים מחפשות חום

אוק 26

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על קיטור, בבית צבי: מחזה עטור שבחים על חברות הנאבקות על המשך קיומה של הסאונה שלהן, המקום היחיד שבו הן יכולות לחשוף את עצמן, נפשית ופיזית.

קיטור הוא מחזה אנגלי , עטור שבחים, על שש נשים בסאונה שכונתית, העומדת בפני סגירה. המחזה, שנכתב ב-1981 בידי הבריטית נל דאן, ומוצג לראשונה בישראל, מזמן לצופים בבית צבי הצגה מצוינת וחוויה תיאטרלית משובחת. קיטור, במקור steam , עובד גם לקולנוע, באמצע שנות ה-80 , ובסרט כיכבו ואנסה רדגרייב, שרה מיילס ודיאנה דורס, שהוכתרה בעבר הרחוק כמרילין מונרו של בריטניה.
תבנית המחזה מזכירה את "מקווה" הישראלי, אולם התוכן, כמובן, שונה לחלוטין: בסאונה שכונתית לנשים בלבד, בפרבר אנגלי, נפגשות בקביעות חמש נשים ממעמדות שונים. זהו מקום המפלט שלהן מחייהן האישיים, שאינם סוגים בשושנים, ובו הן יכולות לחשוף את מאווייהן ושאיפותיהן ואת הסודות הכמוסים שלהן. כאשר מנהלת הסאונה מבשרת ללקוחות הקבועות כי המועצה המקומית החליטה לסגור את המקום ולהפכו לספרייה, כדי להעניק לתושבים יותר תרבות, הנשים מתקוממות ומנסות לשנות את רוע הגזירה. בסופו של דבר, כל דמות במחזה משתנה לחלוטין בטרם הורדת המסך (הווירטואלי), אם כי הסיום הוא צפוי מראש.
טל צ'רנובסקי המצוינת מגלמת את ויולט, מנהלת הסאונה, המהווה מעין כותל דמעות לנשים מצד אחד, ומצד שני מיואשת לגבי עתידה, כאשר ייסגר המקום. טל משחקת באורח משובח ואפילו נוגע ללב במספר סצנות. יש לה יכולת בימתית ראויה וטובה מאוד.
יעל ארביב המוצלחת ורבת הכישרון, מגלמת מצוין את גברת מדו הקשישה, הפוקדת את המקום עם בתה הצעירה דון, שחוותה כנראה אלימות מינית במפגש עם שוטרים , טופלה במוסד פסיכיאטרי ועתה היא מרותקת לבית ויוצאת רק לסאונה עם אימה. יעל מעולה בתפקיד האישה המבוגרת החרדה עד לאובססיה לגורל בתה. בתפקיד דון, שלכאורה חוותה אלימות מינית מצד המשטרה אך בהמשך אנו למדים דברים שונים על מה שבאמת קרה, מופיעה רחלי איצקוביץ' המעולה. משחקה מופלא, לא אחת היא גונבת את ההצגה, ולקראת סיום ההצגה היא משתנה מהקצה אל הקצה.
לינוי ארליך המשובחת מגלמת את ננסי, אישה ממעמד בינוני , המתיימרת להיות עתירת ממון, אך למעשה היא במצב די קשה. בעלה בגד בה ונטש את הבית והיא מתמודדת לבד עם המשפחה וילדיה. לינוי שחקנית נעימה, חיננית ומוצלחת מאוד, בעלת יכולות דרמטיות משובחות, הבאות לידי ביטוי בעיקר בעימות בינה לבין ג'וזי, אישה מהמעמד הנמוך. בתפקיד ג'וזי, נהנתנית וחסרת השכלה העובדת כחשפנית, משחקת אליה בר הנהדרת, שיש לה פוטנציאל רב. ג'וזי מנהלת יחסים מורכבים עם בן זוג אלים, תמיד זקוקה לכסף כדי ליהנות מהחיים הטובים, אך לבסוף מחליטה לזנוח את עברה, וללכת ללמוד. היא מעדיפה ספרייה על פני סאונה. מיכל זיסקרוט המצוינת ורבת הכישרון, מגלמת את ג'ין, הדמות המחוברת ביותר למציאות, והיוזמת את המאבק  נגד סגירת הסאונה.
מאיה שעיה, האחראית לנוסח העברי ולבימוי, הפיקה מחזה צנוע אך נועז, בועט, מרגש ומענג. רוני וילוז'ני עיצבה את התפאורה המעניינת והיפה כאשר במרכז הבמה מוצבת בריכת המים של הסאונה, ואת התלבושות הנאותות, במיוחד של ג'וזי. מתן פרמינגר אחראי לתאורה הראויה. יובל ברוסילובסקי עיצב מוזיקה מקורית נעימה מאוד. שי לוי אחראי להקלטות וידיאו ארט אומנותיות הקשורות לנושא. גל שדה (לסירוגין מגלמת את ג'וזי), עיצבה את התנועה בהצגה, ובמיוחד ראויה תמונת הסיום. ענת שרון (לסירוגין מגלמת את ננסי), ניהלה את הצגת הבכורה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *