אסירת החופש

מאי 26

(צילום: כפיר בולוטין)

חיים נוי על "החופש של ג'קי" בבית ליסין: דרמה קומית על אסירה משוחררת שחולמת לעשות סטנד-אפ, אבל מגלה שאיש לא מצפה לה מחוץ לכלא ולכן עושה כל מה שצריך בשביל לחזור אל מאחורי הסורגים.

"החופש של ג'קי" בתיאטרון בית ליסין היא דרמה קומית מוצלחת, שכתבה חנית גולי, במסגרת בית הספר למחזאים של תיאטרון בית ליסין וסדנאות הבמה. חמש שנים של כתיבה ושכתוב עברו עד שעלתה ההצגה, העוסקת במהות החופש ועל חיים הפטורים מכל עול כספי ומצוקת קיום בבית הכלא. הבמאי המבריק עידו רוזנברג ולהקת השחקנים המוכשרת מגישים לקהל הצגה מרגשת ומבדחת על משפחה, בדידות וקשיים כלכליים מול המציאות בבית הכלא.

העלילה עוסקת בג'קי שישבה בכלא 12 שנים על השתתפות בעסקת כספים מפוקפקת ועל שוד. עתה היא משוחררת ומנסה לחזור אל הקהילה ועל החיים הנורמטיביים. חלומה הוא להצליח במופעי הסטנד- אפ שבהם גם הופיעה בכלא לפני הסגל והאסירות וזכתה להצלחה. מחוץ לכלא היא נוכחת שאיש כבר לא ממתין לה, וגם הגבר שאמור היה לחכות לה, בגד בה. גם אמה עוזבת לדיור מוגן ואין לה קורת גג. ג'קי מחליטה שהמקום הבטוח ביותר עבורה הוא הכלא, והחיים ללא מצוקת קיום, מסים וארנונה. אולם, מערכות אכיפת הצדק טוחנות לפי כללים אחרים ולשוב אל מאחורי הסורגים זו מטלה קשה.

לירית בלבן מגלמת את ג'קי במשחק מרגש ומבדח מאוד, והיא תזזיתית וחיית במה נהדרת, צוחקת על כולם ואפילו על עצמה במשפטים חדים, וגם על תפקידיה בעבר.

ענת וקסמן הנפלאה מוכיחה שהיא משכמה ומעלה בעולם התיאטרון, בתפקיד אמה המרוקנית של ג'קי. ממש בית ספר למשחק.

דינה בליי הנהדרת מגישה משחק אופי מעולה ומרגש כמצילה, השופטת שדנה בשעתו את ג'קי למאסר ארוך, בעודה טוענת לחפותה

רם גואטה הנפלא מגלם את הסוהר המלווה את ג'קי בכל דרכה בכלא ובשחרורה. משחקו משובח ומקצועי ואין ספק שהוא תגלית בעולם התיאטרון. הוא גם מגלם רק בקולו את מנהל מועדון הלילה שבו מבקשת ג'קי להופיע והקטע הזה הוא פנינה של ממש.

דודו בן זאב מגלם היטב את שותפה בעבר של ג'קי שבוגד בה למרות שהוא יודע שהיא חפה מאשמה והוא אחראי לפשע. מרשים במיוחד הקטע בוא הוא מאיים עליה. תום זידנר נפלא ומבדח בתפקיד השוטר הממאן להחזיר את ג'קי לכלא. רדה קנטרוביץ נהדרת בתפקיד תותי שכנתה לתא המאסר של ג'קי.

סבטלנה ברגר עיצבה תפאורה פרקטית יפה. אביה בש עיצבה תלבושות ראויות. קרן גרנק עיצבה תאורה מוצלחת. שחר סגל אחראית לפיתוח קטעי הסטנד-אפ. ניר שלו לוגסי אחראי למוזיקה היפה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *