בכפר אחד, הרחק מהוגוורטס

אפר 30

(צילום: באדיבות yes )

(צילום: באדיבות yes )

הספר הראשון למבוגרים שכתבה ג'יי.קיי. רולינג, כסא פנוי, עובד למיני-סדרה שתשודר בשבת  ב-yes OH (ולמי שאינם מסוגלים להתאפק: yes Binge , כבר מחר). על כפר אנגלי שלו ושקט לכאורה, שמתחת לפני השטח גועשים בו שנאה, בגידות, התנשאות ושאפתנות.

 

אחרי שעשתה את מאות מיליוני הפאונדים שלה מספרי הארי פוטר, החליטה ג'יי.קיי. רולינג שגם למבוגרים מגיע וכתבה את כסא פנוי. הספר זינק למקום הראשון במצעד רבי המכר של אמאזון, בתוך שעות ספורות. העיבוד לטלוויזיה היה רק עניין של זמן.
שני גופים יוקרתיים חברו להפקה: BBC ו- HBO . שרה פלפס עיבדה את הספר וזכתה, לדבריה, בשיתוף פעולה ופרגון מלא מרולינג. "היא הייתה נדיבה ונפלאה בכל הנוגע לשינויים שעשינו ביצירתה", אמרה פלפס לעיתון טלגרף. הצופים, לפחות המעריצים של רולינג, לא קיבלו כל כך יפה את השינויים ותקפו ברשתות החברתיות את מה שבעיניהם נראה כריכוך ועידון של הספר, שמתרחש בכפר האנגלי פאגפורד שלכאורה הוא סמל לרוגע ושלווה מנומנמת אבל מתחת לפני השטח גועשים יצרים, שנאות, בגידות בבת הזוג, מלחמת מעמדות ותיעוב הדדי בין עשירים לעניים. רבים מהצופים סברו שההחלטה הקריאטיבית בנוגע לגורלם של שתיים מהדמויות, שבספר איבדו את חייהם ובטלוויזיה אחת רק אחת מהן מתה – הייתה שגויה. דווקא רולינג חשבה שזה בסדר וצייצה בטוויטר שכאשר צפתה בפרק האחרון, היא התרגשה עד דמעות.
קילי הוז מגלמת את סמנתה, אם לתאומות, הנשואה למיילס, בנם של הווארד (מייקל גמבון), ראש מועצת הכפר ואשתו, שירלי. "שירלי (ג'וליה מקנזי), מתעבת את סמנתה והרגש הדדי", סיפרה. "מיילס, עו"ד במקצועו (שהוריו רוצים שייכנס למועצת הכפר במקום חברו ושותפו בארי, שמת לפתע), הוא ילד של אמא, לא מסוגל לשמוע מילת ביקורת עליה. למרות זאת, סמנתה אוהבת אותו ונלחמת על הזוגיות שלהם".
יש בסדרה שחקנים ותיקים ומנוסים ומפורסמים, אבל את אחת הדמויות החשובות, אם לא העיקרית, קריסטל בת ה-16 , מגלמת אביגייל לורי, שזה תפקידה הראשון בטלוויזיה. קריסטל חיה, אולי המילה המתאימה יותר היא: שורדת, בדיור ציבורי, עם אחיה הקטן רובי ואמה, המכורה לסמים. רק בארי, שבעצמו התגורר בנעוריו ב"שיכונים", מאמין בה וביכולתה לעשות משהו טוב בחייה.
"היא לא טינאייג'רית סטריאוטיפית", אמרה לורי ל-BBC . "קריסטל היא אדם מורכב. יש בה צד מאוד פגיע, רך ונאיבי. העובדה שאני מגלמת דמות כל כך מרכזית הפחידה אותי לא מעט אבל זכיתי להמון עזרה מהשחקנים האחרים והבמאי. הסדרה, לדעתי, היא על עזרה ואחריות הדדית בקהילה שבה אנו חיים. יש הרבה קריסטל שחיות בינינו".

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *