הכספת: הגומלים

יונ 28

(צילום מסך: יוטיוב)

(צילום מסך: יוטיוב)

פטריק מקני מת ביום חמישי האחרון, בגיל 93 , בביתו בקליפורניה, שם חי מאז שנות ה-70 . מקני היה שחקן בריטי שהקריירה הקולנועית שלו החלה בשנות ה-40 אבל הוא הפך לסופרסטאר בינלאומי בזכות תפקיד איקוני בסדרת טלוויזיה אחת: ג'ון סטיד, בהגומלים (the avengers ). סטיד היה אלגנטי, אקסצנטרי, עם חוש הומור דק, חובב חליפות מחויטות, כובע תואם ומטריה שהייתה גם חרב קטלנית. הוא אהב את החיים הטובים ומכוניות עתיקות משנות ה-20 וה-30 . האקסצנטריות, אגב, אפיינה פרקים לא מעטים בסדרה, שהפכה לתופעת קאלט: לצד פרשיות "פשוטות" יחסית, היו סיפורים על רובוטים רצחניים, צמח חייזרי טורף אדם ועוד. הגומלים גם הייתה הסדרה הבריטית הראשונה ששודרה בפריים טיים בארה"ב, כאשר רשת ABC שילמה עבור 26 פרקים סכום חסר תקדים, כ-2 מיליון דולר.

פטריק מקני (צילום מסך: יוטיוב)

פטריק מקני (צילום מסך: יוטיוב)

הגומלים החלה ב-1961 וסטיד היה אז רק דמות משנית. כוכב הסדרה היה השחקן איאן הנדרי. כשהחליט שלא לחזור לעונה שנייה, קודם מקני לתפקיד הראשי והמפיקים הצמידו לו מספר בנות זוג, עד שהונור בלקמן זכתה להיות השותפה האמיתית הראשונה של סטיד, בתפקידה כדוקטור קתי גייל. בלקמן הוחלפה ב-1965 ע"י השחקנית שמאז, כמקני, מזוהה עם הסדרה: דיאנה ריג כאמה פיל. ריג, שכמעט ועזבה בזעם עוד לפני שהתחילה, כשהתברר לה שהשכר שלה נמוך אפילו משכר הצוות הטכני ודרשה התאמה לשכרו של מקני, כיכבה לצידו עד 1968 . כשעזבה, היה ברור שהסדרה כבר נמצאת בסוף דרכה. למרות זאת, הוחלט להמשיך, עם מקני ושותפה חדשה, השחקנית לינדה ת'ורסון. השותפות הזאת הסתיימה, כמו הסדרה, ב-1969 .
אגב, בלקמן וריג שיחקו, שתיהן, בנפרד, בסרטי ג'יימס בונד: בלקמן בגולדפינגר, עם שון קונרי, וריג כיכבה לצד ג'ורג' לזנבי בבשירות הוד מלכותה. מקני הופיע, בקולו בלבד, בסרט הקולנוע המבוסס על הגומלים (1998 ), כשבתפקיד סטיד כיכב רייף פיינס ואומה ת'ורמן גילמה את אמה פיל. יש גם נקודה ישראלית: ריג הייתה נשואה, בשנות ה-70 , למנחם גפן, צייר ישראלי, תושב לונדון.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *