המרגל שהתיש אותי

נוב 04

(צילום: יח"צ)

(צילום: יח"צ)

(ייתכנו ספוילרים)
150 דקות. זה (פלוס-מינוס דקה, שתיים), אורכו של ספקטר, החדש בסרטי ג'יימס בונד. הארוך מכולם. אם כבר מתחילים במספר, נמשיך: זהו ה-24 בסדרת בונד, הרביעי בכיכובו של דניאל קרייג, השני שביים סם מנדס, אחרי סקייפול, שהכנסותיו חצו 1.1 מיליארד דולר. בינתיים, ספקטר, שהופק בתקציב ענק, כ-300 מיליון דולר, שבר את שיא הכנסות הקופה בבריטניה: 41 מיליון פאונד בשבעה ימי הקרנה. שיר הנושא writing's on the wall , בביצוע סם סמית, נכנס למקום הראשון במצעד הבריטי (ולמעלה מ-24 מיליון צפו בקליפ, ביוטיוב, בתוך חודש). אף לא אחד מהשירים הקודמים, שרבים מהם היו להיטים גדולים, הצליח לעשות זאת לפניו.

זהו הסרט הראשון שבו מתגלה שמו האמיתי, או יותר נכון: השם שבו נולד האיש הקורא לעצמו ארנסט סטברו בלופלד, הסופר-נבל, מנהיג ארגון הפשע האימתני ספקטר. שמו האמיתי: פרנץ אוברהאוזר (כריסטוף וולץ), ובינו לבין בונד קיים קשר מיוחד, ארוך ומפתיע. ספקטר והעומד בראשו נכחו בסרטים קודמים, ביניהם ד"ר נו, יהלומים לנצח ועוד. צ'רלס גריי ודונלד פלזנס (והחתול הפרסי הלבן שלו), שיחקו בעבר בלופלד מרושע להפליא.
אותו חתול – או הצאצא הישיר שלו – חוזר גם בסרט החדש. זו רק אחת מהמחוות הרבות שיש בספקטר. לדברי מנדס, "רציתי שהסרט יזכיר את סרטי בונד הקודמים, לחזור לזוהר של האסכולה הישנה". ההומאז' הברור ביותר הוא לסרט גולדפינגר, בו כיכב שון קונרי: זהותו הגרמנית של הנבל, מכונית האסטון-מרטין עם מושב המפלט, הז'קט הלבן עם הפרח האדום בדש שלובש בונד בקרון המסעדה ברכבת, הרולס-רויס מאותו סרט שצצה במדבר, כאשר בונד והפסיכולוגית ד"ר מדלן סוואן (ליה סיידו, שנפגשה עם וולץ בממזרים חסרי כבוד), מחכים להסעה למטה ספקטר הנמצא במכתש קדום שנוצר ע"י מטאוריט.
עוד הומאז', לסרט מרוסיה באהבה, מתרחש ברכבת, כאשר בונד נלחם בכל דרך במרצח הראשי של ספקטר, מיסטר הינקס (דייב בוטיסטה), שבא לחסל אותו ואת מדלן, שהיא בתו של פושע מעברו של בונד, ואיש ספקטר שהתאבד בנוכחות 007 אך לא לפני שהבטיח לדאוג לכך שלא יאונה כל רע לילדה.

הסרט ארוך מאוד, כאמור. אולי ארוך מדי. אבל יש בו כל מה שחובבי בונד יאהבו: סצנת פתיחה מרשימה שבה הוא גורם לכך שבניין שלם יתמוטט; פטנטים חדשים של קיו (בן ווישו); M המפקד הישיר של בונד (רייף פיינס), שהוא לכאורה צנון יבשושי, אבל מתברר שלא; סקס עם אלמנתו הטרייה (מוניקה בלוצ'י), של רוצח שבונד חיסל כמה ימים קודם; מיס מאניפני (נעמי האריס), שלא רק עוזרת לבונד מרחוק, מתברר שיש לה חיים פרטיים ואפילו חבר;
אה, כן: יש גם פוליטיקה-פנים-ארגונית, כאשר מקס דנבי, שכינויו הרשמי הוא C (אנדרו סקוט), מתמנה למנהל החדש של כל ארגוני הביון הבריטי ומודיע שבכוונתו להוציא משירות את כל סוכני דאבל-או, המורשים להרוג. הוא גם הוגה את התוכנית השאפתנית, והמסוכנת, לחבר און-ליין את כל מאגרי המידע של סוכנויות הביון החשובות בעולם.
ספקטר, החל מהלילה, בחצות, באולמות קולנוע בישראל. תישנו טוב לפני ההקרנה, שלא תתעייפו.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *