הרמן ברודר ושלוש נשותיו

ינו 27

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "שונאים, סיפור אהבה", בבית צבי: הצגה מרגשת על משולש רומנטי יוצא דופן, בניו יורק, לאחר השואה.

 

"שונאים, סיפור אהבה", המחזה המבוסס על ספרו של יצחק בשביס זינגר, מתמקד במשולש רומנטי, יוצא דופן, המבוסס על סיפור חיים המתרחש בניו יורק, לאחר השואה.

ההצגה, שעלתה בתיאטרון ובקולנוע, וכעת בבית צבי, היא מרגשת, נוקבת וחושפת קרעים משרידי משפחות שניצלו מן התופת ומצאו חיים חדשים בארה"ב, לאחר מלחמת העולם השנייה ושואת היהודים.

רועי חן תרגם בשפה ראויה ועכשווית ועיבד את המחזה ביחד עם יבגני אריה. סלבה מלצב, הבמאי ומעצב התפאורה, הפיק מחזה שלא נדם קולו והוא עדיין מתבוסס בזיכרונות השואה ובמשפחות שנצלו מן התופת וקיוו לעולם חדש.

העלילה עוסקת בהרמן ברודר, החי עם גויה פולניה שהייתה בשעתו עוזרת בית בביתם בפולין והסתירה אותו בתקופת המלחמה. לאחר מכן, הם מהגרים לניו יורק וחיים בצוותא כזוג נשוי. יאדויגה הפולנייה קושרת חייה עם הרמן ואפילו מעוניינת להתגייר. אולם, הוא שוכר דירה נוספת וחי חיים כפולים עם המאהבת היהודייה שלו מאשה, שחיה עם אמא שלה ומצפה לגט מבעלה, כדי להינשא להרמן.

לחיים הכפולים הללו צצה לפתע אשתו הראשונה, תמרה, שהתברר כי לא נספתה בשואה והצליחה להינצל ולהגיע לניו יורק.  ילדיהם נספו אמנם, אך תמרה מצפה לחזור אל בעלה – אם כי בהמשך היא מעדיפה את הפולנייה שנמצאת בהריון ותקים דור חדש להרמן. הפגישה בין הרמן לבין תמרה אינה סוערת כמצופה, ואפילו די צוננת, כיאה לעובדות החיים שבהם חי עד כה הרמן. עתה הוא נקלע לבעיה רצינית והמשולש הבלתי ייאמן, ולכאורה הבלתי פתיר הזה, אופף אותו, כאשר הוא נאלץ להכריע כיצד ימשיך את חייו.

אלי קריסה מגלם את הרמן והוא נושא על כתפיו עול כבד אך עומד במשימה ומגיש משחק רב רושם, נוקב ומרשים.

בת אל מזוז מגלמת את תמרה במשחק מרגש ומוצלח עד מאוד. היא מצליחה להיכנס לאופי הדמות הקרועה בין המציאות לבין רגשות העבר.

חורף קמחי מתמודדת נפלא עם תפקיד מאשה, שיחסיה הטעונים עם אמה מניעים אותה למעשים חריגים שבעצם מונעים ממנה תקווה חדשה.

טל שחר מגלמת את יאדויגה הפולנייה, הנקלעת לארץ זאה ללא כל מודע וללא ידיעת השפה, ומקווה לאושר נכסף עם בן זוגה. משחקה הוא מעולה ומרטיט.

דני אורן מגלם במשחק מצוין ורב רושם את הרב למפרט, מעסיקו של הרמן בכתיבת מאמרים, שידיו בוחשות בכל.

שניר שיין מגלם יפה מאוד את ליאון טורשינר, בעלה של מאשה.רז סלמון מגיש משחק מצוין של דמויות תוססות אמריקניות.אנה אקהרד מעולה בתפקיד שפרה, אמה של מאשה ומשחקה הוא המיטב של האימא הפולניה. דור טאוב וליאור משיח לסירוגין בדמות יאשה קוטיק הבדחן והרופא והמלצר, ומוסיפים לגיוון הקומי של העלילה.

נטשה מנטל אחראית לעיצוב התלבושות הנפלאות והראויות להווי ולתקופה. ליאור מיטל עיצב תאורה מוצלחת. אפי שושני אחראי למוזיקה המקורית המשובחת.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *