התקליטייה: חוויה ראשונה

ינו 23

מדור התקליטייה עוסק בתקליטי ויניל ישנים שיצאו על דיסקים, זמינים ביוטיוב וניתנים לדגימה דיגיטלית.

(צילום מסך: יוטיוב)

(צילום מסך: יוטיוב)

זיו לבני על הראשון בטרילוגיה של ג'ימי הנדריקס ולהקת האקספיריינס שלו, Are You Experienced , שיצא במאי 1967 ונחשב לאחד מאלבומי הבכורה הטובים בהיסטוריה של הרוק.

 

במחצית שנת 66' התגורר ג'ימי הנדריקס הצעיר בניו יורק והיה מצוי במאבק הישרדות יום יומי. הוא שימש כנגן סשנים בסצנת ה-R&B וליווה אמנים, ביניהם להקת האחים אייזלי. במהלך הופעה במועדון הצ'יטה, הבחינה בו לינדה קית', חברתו של קית' ריצארדס שהמליץ למנג'ר הסטונז, אנדרו לוג אולדהאם שלא התרשם יתר על המידה מהנדריקס ודחה את הרעיון לפרוש עליו את חסותו. קית' לא וויתרה, ופנתה לצ'אס צ'נדלר, הבסיסט של האנימלז שהיה על סף עזיבת הלהקה ורצה להתחיל לנהל אמנים. צ'נדלר היה נוכח באחת ההופעות של אחת מן הלהקות של הנדריקס (ג'ימי הנדריקס אנד דה בלו פליימס), ואהב את הביצוע ל'היי ג'ו' של בילי רוברטס. צ'נדלר הציע לו לבוא עימו לאנגליה. בלונדון, החלו לחפש נגנים ומצאו: הבסיסט נואל רדינג והמתופף מיטש מיטשל, שבדיוק אז פוטר מהלהקה בה ניגן. חובבי הטריוויה ישמחו לדעת שזו היתה להקתו של ג'ורג'י פיים, או בשמה המלא, ג'ורג'י פיים אנד דה בלו פליימס
לאחר שנדחו ע"י חברת התקליטים דקא, חתמו לבסוף בלייבל החדש Track שהוקם ע"י מנהלי 'המי', קית' לאמברט וכריס סטמפ. בסוף אוקטובר נכנסו השלושה לראשונה לאולפן והחלו בהקלטות שארכו כחמישה חודשים. האלבום הושלם לאחר 16 הקלטות שבוצעו בשלושה אולפנים שונים בלונדון. בהקלטות נעשה שימוש חלוצי בתחום הדיסטורשן והפידבק שלא היו מוכרים עד אז. החלק העיקרי הוקלט באולפני אולימפיק בגלל רמת הציוד והטכנולוגיה החדשנית שבו, למרות העובדה שעדיין השתמשו בו בהקלטות ארבעה ערוצים מיושנות יחסית לשמונה ערוצים שהיו נהוגות באותה תקופה בארה"ב. התקציב המוגבל שעמד לרשותו של צ'נדלר אילץ אותו ואת הנדריקס להשלים חלק גדול מההקלטות המוקדמות בדירתם המשותפת.
הסינגל הראשון שהוקלט, ויצא בדצמבר (הגיע למקום ה-6 במצעד הבריטי), היה היי ג'ו. הטריו הנשי, דה ברייקאווייז, ליווה בקולות רקע. תוך כדי כך פרץ משבר בין הנדריקס לצ'נדלר, שלא רצה שהגיטריסט ישתמש במגבר חדש שהפיק סאונד חזק במיוחד. הנדריקס איים לעזוב את אנגליה אם לא יתאפשר לו לנגן כרצונו. המחלוקת יושבה. בצד השני של הסינגל הופיע stone free שכתב הנדריקס. בדצמבר, הלהקה חזרה ללונדון לאחר סיבוב הופעות באירופה ונכנסה לאולפני CBS להמשך הקלטות. בין השירים שהוקלטו אז היו foxy lady , third stone from the sun ו-love or confusion . לדברי מייק רוס, טכנאי ההקלטות, הסאונד באולפן החריש אוזניים והיה כמעט בלתי אפשרי לשהות בתוכו.
השירים הבאים שהוקלטו היו red house ו-purple haze , הסינגל השני שכתב הנדריקס (מקום שלישי בבריטניה), שהיה מורכב יותר מקודמיו. תוך כדי הקלטת השיר התוודע הנדריקס לאוקטביה, דוושה באמצעותה יצר אפקטים שונים עם הגיטרה. כשהמאסטר נשלח לשיפור הצליל נכתב על האריזה: 'צליל מעוות במכוון, נא לא לתקן'. בצד השני הופיע 51st Anniversary , שציין את תחילת השימוש של הלהקה ב-overdubbing , המשמש לאיחוד מספר הקלטות נפרדות לכדי יחידה אחת. שתי הרצועות הבאות שהוקלטו היו הלהיט הענק Fire, ובלדה שכתב הנדריקס, the wind cries mary (שתהיה הסינגל השלישי). באותה תקופה החלו חברי הלהקה לקבל תלונות מתושבים שהתגוררו במקום וכן מעסקים שפעלו שם בעקבות הרעש הרב שבקע מן האולפן, במיוחד מבנק ששכן בדיוק מעליו. מסתבר כי הרעש הרב שנוצר שיבש לחלוטין מערכת מחשוב חדשה שאך נכנסה לשימוש שם.
בפברואר 67' פגשו צ'נדלר והלהקה את טכנאי הסאונד, אדי קריימר והחלו בשיתוף הפעולה הפורה ביותר בתולדות הלהקה. גם נרקמו בינו לבין הנדריקס יחסים אישיים ומקצועיים מיוחדים. כחודש לאחר מכן שבה הלהקה לאולפן, וחלק נוסף בפאזל הלך והושלם כשהוקלטה הרצועה Manic Depression שנכתבה אף היא ע"י הנדריקס. באפריל הוקלטו שלושה שירים נוספים, ביניהם שיר הנושא. האלבום יצא ב-12 במאי 67', בילה 33 שבועות במצעד, והגיע עד למקום השני. האלבום עדיין היה נוכח שם כשהלהקה שחררה את אלבומה השני, axis – bold as love .
המזל שיחק לטובתה של הלהקה כשפול מקרטני המליץ עליהם בחום למארגני פסטיבל הפופ במונטריי ביוני 67'. מקרטני התעקש שהאירוע לא יהיה שלם ללא הנדריקס ואף הסכים להצטרף לפאנל שאירגן את הפסטיבל בתנאי שמקומו של הנדריקס יהיה מובטח. בעקבות ההופעה המוצלחת הסכימה חברת התקליטים ריפרייז לשווק את האלבום בארה"ב. ההצלחה בארה"ב היתה בתחילה איטית מהמצופה, למרות ההופעה המצוינת בפסטיבל, והסינגל הראשון ששוחרר (purple haze פלוס the wind cries mary ), הגיע רק למקום ה-65 במצעד. אבל הסבלנות השתלמה, והאלבום ששוחרר בשלהי אוגוסט הגיע למקום החמישי במצעד ושהה שם כ-106 שבועות. הגרסה האמריקאית של האלבום הציגה עטיפה שונה מהמקבילה הבריטית וכן סדר שירים חדש. ששלושה מהגרסה הבריטית של האלבום Red House, Remember , Can You See Me הושמטו ובמקומם שולבו שלושה הסינגלים, שלא נכללו בגרסה הבריטת. השאר, כמו שאומרים, היסטוריה וגם לא מעט היסטריה. שלושת חברי הלהקה כבר לא בחיים, ומה שנותר הם אותם צלילים שמימיים ומופלאים שעדיין מהדהדים מהעבר הרחוק כל כך, שנראה כאילו זה עולם אחר.

לאלבום ביוטיוב:

לאלבום בגרובשארק:

http://grooveshark.com/#!/album/Are+You+Experienced/124579

 

One comment

  1. ינאי שיף /

    יפה מאוד , סקירה מעולה ! זיו לבני וג'ימי הנדריקס
    כמו אני ואתה …

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *