זימה, פוליטיקה וביג טוכעס

יונ 28

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "הנה באים ימי הקיץ", בבית צבי, ערב מערכונים ושירים של חנוך לוין: מופע ייחודי, ססגוני וגרוטסקי, שלא ישאיר עין ללא לחלוחית של צחוק וגם דמע.

 

 "הנה באים ימי הקיץ", ערב מערכונים ושירים מאת חנוך לוין, העולה בבית צבי ברמת גן, הוא מופע קסום, בועט ושועט, פרי לשונו החדה והייחודית של מי שנחשב לגדול המחזאים בתקופתנו.

עידו רוזנברג, מהבולטים והמוכשרים בבמאי התיאטרון,  ולהקת השחקנים הגדולה, העמידו הפקה ססגונית, גרוטסקית, נוקבת וקולחת, והיא לא תשאיר אף עין ללא לחלוחית של צחוק וגם דמע.

רוזנברג רקח מופע ייחודי שבו שזורים קטעים ממיטב היצירה של חנוך לוין, טקסטים מהצגות, וכן שירים שלא רבים יודעים שלוין חיבר אותם, ביניהם "לונדון", "מה אכפת לציפור", "אני חיה לי מיום ליום", ועוד. בנוסף, חיבר לוין קטעים מושחזים בנושאים פוליטיים, תרבותיים, ויחסים בין המינים. היו לו שירים מעודנים ואולם היו גם שירי זימה ושירים המוגדרים בשפה עדינה גסים, ואפילו מאוד. בספר המופת "חיי המתים" כונסו כל אותם שירים יוצאי הדופן הללו. גם במופע כלולים פה ושם שירים הדנים באברי גוף.

כבר כאן המקום לציין לשבח את מעצב התלבושות המדהימות וההזויות, אביעד הרמן, שהלביש את השחקנים בגדים ססגונים, מחלצות מוזרות וצבעוניות ואפילו חצאית בלט קלאסי ורודה לשחקן עם רגליים שעירות.

יונס אמבאו בולט מאוד בהצגה ויש לו יכולות תיאטרליות נפלאות. אורלי טבג'ה מגלמת בין השאר, את גברת ביג-טוכעס הנודעת, והדיאלוג עם אסיף בנדק המוצלח, סוחף ומשעשע. עלמה שילון ולירי בנדר מקסימות בקטע אודות ביטול חוקי הפיזיקה והוכחה שכדור הארץ בעצם שטוח. קטע השירה "מכתב מהקייטנה" שמובילה טל בלנק עם אורי שלו, שקד פרקש ודניאל החנוכי, מוצלח מאוד, מבדר וסוחף. ליהיא פרץ ועמיחי כספי מעולים בקטע "איך הכרתי את בעלי".

עמית חן, שירה בן חמו, ענאל שדה, שקד פרקש נפלאות בקטעי שירה וקטעים מהצגות. ענאל שדה היא גם זמרת מעולה ואין ספק שיש לה פוטנציאל רב. דניאל החנוכי בולטת בקטעים בביצועה והיא בעלת כישרון תיאטרלי משובח. דקל חייק לוי נהדר במונולוג שלו וכמו כן ביכולת ווקאלית, והופעתו מרשימה מאוד. אביחי סזנר מצוין בטקסטים הנפלאים, ואפילו שכל הופעתו על הבמה היא בחצאית בלט, יש לו נוכחות חזקה.

 אבירם עדן ליווה את המופע בפסנתר, במקצועיות רבה. מתן תלמי אחראי לעיבודים ולניהול המוזיקלי המוצלחים. קרן גרנק עיצבה את התאורה היפה. רועי ואטורי עיצב תפאורה נפלאה של בר רחב ידיים, תמונות שהופכות לאשנבים מהם בוקעים הדמויות. תומר יפרח עיצב את התנועה היפה.

אוהבי חנוך לוין ימצאו נחת רבה בהצגה הנהדרת הזו, וגם הקהל הרחב ייהנה, בזכות משב הרוח הלויני המוצלח והייחודי.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *