כותרות האתמול: 11 באוקטובר, 1974

אוק 16

השחקן והבמאי אשר צרפתי הלך לעולמו אתמול, בגיל 78 . החודש לפני 48 שנה הוא התראיין לכתב להיטון ברומא, לשם הגיע כדי להיבחן לתפקיד בסרט חדש של הבמאי ברנרדו ברטולוצ'י. במאי סרט הטלוויזיה "משה" שצולם בארץ וצרפתי השתתף בו, הוא שהמליץ לו לנסות, ואף קישר בינו לבין אחד ממפיקי הסרט.

"התחלתי לשנן את תפקידי והוזמנתי לשיחה עם ברטולוצ'י", סיפר צרפתי. "מצאתי אותו אדם חביב והשיחה קלחה בנעימות, עד שאמרתי לו שאני ישראלי. כאן נפסקה השיחה ורק לאחר זמן הודיעה לי הסוכנת שלי כי ברטולוצ'י התקשר אליה ואמר לה: אינני רוצה לשמוע על ישראלים! מסתבר כי הבמאי הנודע הוא שמאלני-קיצוני בדעותיו ואני הפכתי לקורבן קטן נוסף של אידיאולוגיה פוליטית".

עוד לפני החוויה האיטלקית, צרפתי שיחק בכמה סרטים ישראלים, ביניהם "מלכת הכביש" , "הפריצה הגדולה" (בכיכובו של יהורם גאון, לצידו שיחק שוב ב"מבצע יונתן"), ו"מתנה משמיים". לאחר שובו ארצה, המשיך לשחק בקולנוע ("בובה" של זאב רווח, "אהבה אילמת" של יואל זילברג, ועוד), בטלוויזיה ובתיאטרון. נוסף להופעותיו בהצגות בתיאטרון הממוסד, צרפתי ייסד, ביים ושיחק במיזם הפרינג' תיאטרון המדרגות. שלומית כרמלי יצרה סרט תיעודי על צרפתי, "איש המרתף", כשם ההצגה שהועלתה בתיאטרון המדרגות.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *