כותרות האתמול: 12 בדצמבר, 1969

יול 30

בעברית יפה יש לומר: פול אנקה הגיע לגבורות. הוא בן 80 , היום. מזל טוב ובריאות טובה לאיש שאף מסיבה בסוף שנות ה-50 ותחילת ה-60 לא הייתה שווה, בלי "דיאנה" ו"שימי ראשך על כתפי" ו"נער בודד", "בכל זמן" (באיטלקית, ששר בפסטיבל סן רמו), ועוד להיטים רבים שכתב ושר הזמר יליד קנדה, ממוצא לבנוני.

בלהיטון, לפני כ-52 שנה, נכתב על אנקה במדור כוכבים שדעכו שהוקדש לאלילי-פופ מהעבר, הלא-כל-כך רחוק יש לומר. נכתב על הקריירה שלו שהחלה בגיל צעיר מאוד: הוא היה בן 16 כשהקליט את "דיאנה", ונכון לשנת 1969 שבה נכתבו הדברים, מכר למעלה מ-10 מיליון עותקים והוקלט במאות ביצועים.

בכלל, אנקה כתב מאות שירים וגם נעימות-נושא לסרטים, ביניהם "היום הארוך ביותר", בו גם שיחק בתפקיד קטן. משום מה, בלהיטון לא הוזכר my way  שאנקה כתב את מילותיו, ללחן של הזמר הצרפתי קלוד פרנסואה ששר אותו במקור, ופרנק סינטרה הקליט ב-1969 והפך ללהיט נצחי (אף שסינטרה תיעב את השיר בכל לבו).

"כיום הוא מופיע לעתים רחוקות אם כי ממשיך להקליט מדי פעם", סיכם להיטון. "הוא נחשב לאחד האנשים העשירים בעולם הפזמונים". כעבור פחות מחמש שנים, באוגוסט 1974 , אנקה חזר למקום הראשון במצעד האמריקאי לאחר 15 שנה, בלהיט שכתב והקליט עם הזמרת אודיה קוטס, having my baby כלומר, נושאת את תינוקי, בהיריון ממני. הלהיט מכר למעלה ממיליון עותקים בארה"ב, אבל גם נבחר ב-2006 במשאל של צופי CNN לתואר המפוקפק "השיר הגרוע ביותר אי פעם".

לפני 16 שנה הוציא אנקה אלבום של שירי להקות רוק, כמו נירוונה ואואזיס, בעיבוד רטרו, עם תזמורת גדולה. האלבום עורר עניין ואנקה הוציא כעבור שנתיים עוד אחד, באותו סגנון.

פול אנקה לא הגיע לישראל בשיא הצלחתו, אבל פיצה את המעריצים שהתבגרו כאשר הופיע כאן ב-2009 , ארבעים שנה אחרי שנחשב בלהיטון "כוכב שדעך". מאז הופיע פעמיים נוספות בישראל.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *