כותרות האתמול: 17 בספטמבר, 1971

ספט 17

השבוע לפני 50 שנה, להיטון סיכם את תשל"א בבידור הישראלי ובחר באנשי השנה. בתחום הרדיו, נבחר אלי ישראלי שהכניס רוח חדשה להגשת מצעד הפזמונים הלועזיים. שלמה צח נבחר לאיש השנה בתחום האמרגנות. לדעת להיטון, חברת התקליטים המצטיינת בשנה שחלפה הייתה הד ארצי והבעלים שלה והמנכ"ל זאב לוין נבחר לאיש השנה בקטגוריה זו.

את תואר איש השנה בפופ העניק להיטון לבועז שרעבי, שפרץ דווקא באנגלית, עם "פמלה" שלו, אבל עד מהרה עבר לשיר בעיקר בעברית.

בתחום הפזמון, כתב להיטון, "השנה, בעיקר בעקבות הנהגת מדיניות המיון של המצעד העברי בגלי צה"ל, החלו מילות הפזמונים למשוך תשומת לב בלתי מבוטלת. במצעד הפזמונים המשיכו לשמור על מקומם פזמונאים ותיקים ומוכרים כאהוד מנור, דודו ברק, נעמי שמר, יורם טהר לב ועוד. לכולם היו להיטים גדולים אולם בכל זאת ניתן להרגיש בחותם הברור שהוטבע על מצעדי הפזמונים על ידי פזמונאי צעיר שעד לפני כשנה, כמעט ולא היכרנו אותו. זהו יעקב (יענקל'ה) רוטבליט שהעשיר את המצעדים ואת הזמר הישראלי בכמה וכמה להיטים גדולים שהיו יוצאי דופן הן מבחינת תוכנם, הן מבחינת הדרך בה נשאו את הרעיונות הנכללים בהם (ביניהם בלדה לעוזב קיבוץ ודוקטור יארינג שכתב ללהקת כיף התקווה). על תרומתו זו לזמר הישראלי, זוכה רוטבליט בתואר פזמונאי השנה". רוטבליט גם כתב שבעה מתוך עשרה השירים בתקליטו של אריק איינשטיין "בדשא אצל אביגדור", ביניהם "שיר מספר 8 ", "קפה תורכי" ו"אני רואה אותה בדרך לגימנסיה".

את כל השירים בתקליט בדשא אצל אביגדור הלחין מיקי גבריאלוב, ולהיטון כתב עליו, "על כולם (המלחינים האחרים שבלטו בתשל"א), עלה צעיר שלא היה אלמוני קודם לכן, אולם בתחום ההלחנה הוא עשה השנה את צעדיו הראשונים. זהו מיכאל (מיקי) גבריאלוב, חבר להקת הצ'רצ'ילים שתפס את מקומו של שלום חנוך לצידו של אריק איינשטיין. מיקי הצדיק את האמון שניתן בו. להיטים לא מעטים הכלולים באלבומו האחרון של אריק, הקנו לו את תואר מלחין השנה".

להיטון בחר גם את מעבד השנה. "מעל לכל המעבדים התבלט השנה מלחין צעיר, אילן מוכיח אשר הוכיח שאכן יש לו מה לתרום לצד מקופח זה של הפזמון העברי. פעילותו המוזיקלית השתרעה החל מעולם התקליטים וכלה בתוכניות טלוויזיה", נכתב בלהיטון, ששבוע קודם לכן הקדיש למוכיח כתבה גדולה, בה אמר שטכניקת העיבוד מסתכמת בשני אלמנטים שלכאורה סותרים זה את זה. האחד, לחדור אל רוח השיר כפי שנכתב על ידי הפזמונאי והמלחין, והשני – להוסיף מימד שלישי שלרוב לא לא היה צפוי מצד כותבי השיר. לשאלה, איך הוא מודד את הצלחתו, אמר מוכיח, "אם הקהל שלמענו אני עובד מקבל את מה שאני נותן לו, זאת נקראת אצלי הצלחה". מוכיח הצליח במצעד בתשל"א בכמה להיטים שהלחין ובעיקר עיבד, וגם – וזה נדיר – בשיר שהוא כתב את מילותיו בנוסף ללחן ועיבוד, "אף אחת", ששר יגאל בשן.

שיר מס' 8 שכתבו פזמונאי ומלחין השנה, תשל"א, יעקב רוטבליט ומיקי גבריאלוב.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *