כותרות האתמול: 18 בדצמבר, 1979

ינו 24

הזמרת כרמלה קורן הלכה לעולמה באמצע החודש, בלונדון. בת 83 במותה. קורן, שהחלה את הקריירה כזמרת בתזמורת חיל האוויר, עשתה קריירה יפה באירופה, ואף ייצגה את אוסטריה באירוויזיון בשנת 1963 בשיר "אולי יתרחש קסם". היא סיימה במקום השביעי. אגב, באותה שנה היא לא הייתה הישראלית היחידה בתחרות: אסתר עופרים שרה "אל תעזוב", כנציגת שווייץ, וסיימה שנייה.

אבל בעוד עופרים, שגם היא ביססה את חייה מחוץ לישראל, ממשיכה ליהנות מהערכה גדולה בארץ, קהל אוהב ואולמות מלאים – קורן לא זכתה לאותו יחס מפרגן, והדבר בא לידי ביטוי ב-1974 כאשר חזרה ארצה והעלתה מופע משירי ברט בכרך. "לשיר בכרך זה אתגר גדול", אמרה ללהיטון. "הוא ממש גאון והשירים שלו הם באמת משהו מיוחד". האתגר הגדול יותר היה להביא את הקהל לאולמות. "היו שאמרו שהמופע הנוצץ היה יותר מדי מקצועי עבור הקהל הישראלי והמפיק מיהר לסגור את העסק", כך סיכם להיטון את הניסיון הזה, כעבור חמש שנים, בריאיון עם קורן.

"בגרמניה הייתה כוכבת, אבל כאן, במגרש הביתי שלה, קצת שכחו אותה וניסיונותיה לרכוש מחדש את ליבו של הקהל הישראלי, נתקלים בקשיים", נכתב בלהיטון. קורן, שהקפידה להגיע ארצה אחת למספר חודשים, לבקר את אמא שלה, בבת ים, אמרה, "זה הנוף שלי, לכאן אני שייכת. הייתי רוצה להיאחז כאן פעם אחת ולתמיד".

קורן, שהגיעה לכאן עם שני ילדיה המתבגרים, דני ורחל, הוסיפה, "הייתי רוצה שיגדלו בארץ. די היה לי בכך שכינו את בתי 'יהודייה מלוכלכת'. אישית, לא נתקלתי באנטישמיות בגרמניה, אך גם כשהייתי שם בשיא ההצלחה כזמרת, הייתה לי תחושת זרות שאי אפשר לדחוק אותה".

אולי כדי שתרגיש בבית, ארבעה ימים בלבד לאחר שהגיעה לישראל, מכוניתה נפרצה וכל התכולה נגנבה. "זה כנראה חלק מתהליך הקליטה מחדש", אמרה לכתב להיטון.

כרמלה קורן, זמרת מצליחה באירופה, במיוחד בגרמניה וארצות נוספות דוברות גרמנית, לא הצליחה להיקלט מחדש. ב-16 בינואר, השנה, היא הלכה לעולמה. יהי זכרה ברוך.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *