כותרות האתמול: 2 באפריל, 1971

נוב 29

%d7%92%d7%95%d7%a8%d7%92-%d7%94%d7%90%d7%a8%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%9f-%d7%91%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%a8%d7%aa-%d7%90%d7%9c%d7%91%d7%95%d7%9d-%d7%92%d7%99%d7%91%d7%95%d7%99

השבוע לפני 46 שנה יצא all things must pass , האלבום המשולש של ג'ורג' האריסון, הראשון לאחר פירוק הביטלס והשלישי שלו בסך הכל: לפניו הוציא בחברת אפל, של הביטלס, שני תקליטים אינסטרומנטליים, אחד כפסקול הסרט wonderwall (שם הסרט והאלבום היה ההשראה, כעבור שנים רבות, ללהיט גדול של אואזיס שכתב נואל גלאהגר, מעריץ של הביטלס ושל האריסון), ועוד אחד אינסטרומנטלי שכל צד שלו הכיל יצירה אחת ארוכה.

האריסון, שהיום מלאו 15 שנה למותו, הפיק את האלבום עם פיל ספקטור הגדול (שכיום מרצה 19 שנות מאסר לאחר שהורשע ברצח מדרגה שנייה, הריגתה של השחקנית לנה קלרקסון). ניגנו בין השאר אריק קלפטון, רינגו סטאר, בילי פרסטון, פיטר האם וטום אוונס מלהקת בדפינגר, פיטר פרמפטון, דייב מייסון מלהקת טראפיק, גארי ברוקר מלהקת פרוקול הארום, ג'ינג'ר בייקר ופיל קולינס בתופים וכלי הקשה, ועוד ועוד. האלבום, בו שר האריסון שני שירים של בוב דילן (כעבור שנים, האריסון ודילן, יחד עם טום פטי, ג'ף לין ורוי אורביסון, הקימו את הסופר-גרופ טרוולינג ווילבוריז), דורג במקום הראשון בבריטניה ובארה"ב, שם הוא מכר עד היום למעלה מ-6 מיליון עותקים. הלהיט הגדול באלבום היה my sweet lord , שבגללו נתבע האריסון על גניבה מוזיקלית מהשיר he's so fine של להקת השיפונס. להיט גדול נוסף היה what is life .

כפי שהיה מקובל אז, בישראל, לא פעם המתינו זמן רב להדפסה מקומית של תקליטים לועזיים, אלא אם כן הייתם דיילים/ות או ימאים, או מקושרים אליהם ויכולים להזמין דרכם תקליטים, בזמן אמיתי, פחות או יותר. רק כעבור חודשים ארוכים התפרסמה בלהיטון הביקורת של אבנר רוזנבלום, הגורו של הפופ הלועזי באותם ימים, על האלבום המשולש (58.70 לירות לצרכן). רוזנבלום התייחס לפער הזמנים הזה, הזכיר שרבות כבר נאמר ונכתב על "אלבום הזהב המשולש" הזה, אבל הרי אי אפשר לעבור לסדר היום על הוצאתו, סוף סוף, בארץ.

רוזנבלום אהב את ההפקה ואת "הצליל האופייני של פיל ספקטור", אך לא התעלם מכך שההפקה מחפה על דברים כגון שירתו של האריסון ("מעולם לא טען שהוא זמר גדול"), או "המונוטוניות של שיריו". בשורה התחתונה, רוזנבלום אישר כי, אכן, "האריסון עבר את טיסת הסולו שלו" (כאמור, לא באמת התייחסו לשני תקליטיו הקודמים), אבל הוסיף הערת אזהרה, "כפי ששם האלבום אומר: כל הדברים חולפים ונקווה שג'ורג' יתעלה בעתיד וייתן לנו 'משהו' שהוא גם משהו (למות על הרפרנסים לשיר ההוא מהביטלס), אבל לשם כך הוא זקוק אולי לשאר החיפושיות ולג'ורג' מרטין?!".

ג'ורג' האריסון הוציא עוד תשעה אלבומים, שהאחרון בהם, brainwashed , יצא בנובמבר 2002 , כמעט שנה למותו, בגיל 58 .

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *