כותרות האתמול: 21 במאי, 1971

מאי 31

אושיק לוי על תקליטו הראשון

אלבום הסולו הראשון של אושיק לוי יצא בפברואר 1971 . ייתכן שכתב להיטון ישב איתו כבר אז לשמוע מה הוא מספר על כל שיר בתקליט, אבל זה פורסם רק החודש לפני 45 שנה, כי בינינו, מה בוער?

את שיר הנושא, קצת שקט, כתב יוסי בכר ללחן של קובי אשרת. אלא שהטקסט המקורי היה דומה לרעיון שמאחורי שיר אחר בתקליט, אם אלוהים היה רוצה (אושיק: "הצלחתי לגרד את השיר הזה משלום חנוך. רציתי יותר, אבל הוא היה עסוק עם אריק איינשטיין בתקליט 'פלסטלינה'"), ולכן נשלח למקצה שיפורים ושינויים עד שנחה דעתו של הזמר. אגב שלום חנוך,  גם לישון לישון היה מיועד לאריק איינשטיין, שוויתר עליו בסופו של דבר כי התקליט שלו כבר היה גמור ומוכן. "שלום מסר לי את השיר ממש שעתיים לפני שיצא ללונדון ומאיר אריאל כתב את המילים. שיר רדום, אך מלא קצב". חבר טוב אחר, אסי דיין, כתב את לא יודעים, ללחן של דוד קריבושי. "למען האמת הופתעתי מההצלחה הגדולה לה זכה במצעד הפזמונים", אמר לוי.

הוא שר שני שירים מתורגמים: אין מילים, ללחן של הגיטריסט-זמר האמריקאי אל קופר וטקסט עברי של יהונתן גפן, "שעשה עבודה יוצאת מן הכלל", פרגן אושיק לגפן וגם לצ'רצ'ילים, "שהצליחו להגיע בדיוק לאותו צליל הנשמע במקור, וכך רציתי שיהיה". השיר השני, שתי אחיות, של איציק מאנגער, ויורם טהר לב כתב מילים עבריות. טהר לב וגפן כתבו, בנפרד, מילים לשני שירים שהיום היינו רואים בהם "פוגעניים",  וולגריים, ילדותיים, ולא במובן הנחמד. פמיניסטיות ופמיניסטים היו מתרגזים עד מאוד מכץ של גפן ("פזמון ממזרי", אמר אושיק על השיר שהלחין רוב הקסלי), סיפורו של גבר חרמן עם העדפה ברורה לבתולות. טהר לב הוסיף את דג צלופח, על בחורה שירדה לרחוץ בנהר וצלופח החליק ועבר בין רגליה ועורר בה ריגושים. "אחד החביבים עלי בתקליט", סיכם לוי.

אבל האהוב מכולם היה להיט הסולו הראשון שלו, אחרי שכבר עשה קריירה לא רעה כשחקן קומי וזמר בשלישיית התאומים (עם מרדכי "פופיק" ארנון וחנן גולדבלט), חוזה לך ברח. "אני מקווה שיהיו לי עוד הרבה כאלה בעתיד", סיכם אושיק.

האלבום יצא שוב, כעבור עשרים שנה, בגרסת דיסק ובתוספת בונוסים, ביניהם בלדה לשוטר מהסרט השוטר אזולאי.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *