כותרות האתמול: 22 באוקטובר, 1971

אוק 22

לפני 47 שנה, שלום חנוך סיים ביקור מולדת וטס חזרה ללונדון, שם היה תחת חוזה הקלטות שהניב תקליט אחד באנגלית, shalom . אבל לפני שעזב את הארץ, כך דיווח להיטון בכותרת מעוררת עניין, הוא הלחין עבור אריק איינשטיין שני שירים שכתב יעקב רוטבליט, לתקליט החדש של אריק. עוד נכתב בידיעה כי השירים לא יופיעו תחת שמו של שלום משום שלפי החוזה עליו הוא חתום, באנגליה, אסור לו לכתוב שירים לזמרים אחרים, אלא בהסכמה של המפיק שלו.

להיטון סיפר לקוראיו כי שני השירים החדשים הם "כמה טוב שבאת הביתה" ו"אכפת לי". הראשון כבר גמור ואילו את השני, "רוטבליט יסיים בימים אלה".

אבל האם רוטבליט סיים?

ב-1972 הוציא אריק איינשטיין את התקליט "יסמין" (על שם בתו), והיו בו שלושה קאוורים, באנגלית, לאלטון ג'ון, הביטלס וטים הארדין. היה ביצוע מחודש לקלאסיקה "יצאנו אט", היה אפילו מערכון (חידון התנ"ך, מתוך לול 3 ), וכן, היו שני שירים של שלום חנוך. עם קרדיט כמו שצריך, בניגוד לידיעה בלהיטון.

אחד מהם אכן היה "כמה טוב שבאת הביתה", למילים של רוטבליט, ואכן היה עוד שיר שכתב יענק'לה, אבל ללחן של מיקי גבריאלוב (אמא אדמה). השיר השני של שלום בתקליט היה "ברל'ה צא", שאריק כתב את מילותיו, ובכלל לא היה שיר חדש: במקור היה אינסטרומנטלי ופתח את התקליט "שבלול", שנתיים קודם לכן.

האם בכלל נכתב "אכפת לי"? האם נכתב ונגנז? פיני שפטר, שערך ושיפץ את הסאונד במארז תקליטי אריק איינשטיין "שיר שחלמתי", נשאל האם נתקל בשיר הזה תוך כדי העבודה המפרכת והארוכה על המארז ואמר שאמנם "יש דיבור" ששיר כזה קיים, לכאורה, אולם איש לא שמע אותו. תעלומה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *