כותרות האתמול: 23 בפברואר, 1978

פבר 27

שבוע אחרי פסטיבל הזמר תשל"ח שהיה גם הקדם אירוויזיון הראשון, התפרסמה בלהיטון כתבה בכותרת "זה היה יופי של פסטיבל…אבל". הכתבה חשפה את אחורי הקלעים של הפסטיבל ואת השערוריות הגדולות, שהחמורה מכולן הייתה התעלמות השופטים מהתקנון שקבע כי במקרה שבו יקבלו שני שירים ניקוד זהה, ההכרעה לגבי הזוכה תהיה שלהם בלבד. אלא שהשופטים סירבו להכריע, כיוון ש"רצו להימנע מחוסר נעימות", והוחלט שהזוכה יהיה השיר שקיבל בנקודות ההצבעה ברחבי הארץ את מירב הניקוד המלא, כלומר 12 נקודות. כך, הוכרע ש"אבאניבי" (יזהר כהן), של אהוד מנור ונורית הירש ניצח את "בלב אחד" (חדווה עמרני), של חיים חפר ודובי זלצר.

זלצר הנזעם איים להגיש בג"צ נגד ההחלטה, אבל כעבור זמן קצר חזר בו ונקט בצעד מחאה אחר: החזיר לרשות השידור את הצ'ק עבור המקום השני. ברשות השידור הגיבו, אנונימית, שטוב שהחזיר את הצ'ק לפני שהיה מתבקש להחזירו, בגלל שגם הוא, לא רק השופטים, חרגו מהתקנון. התברר, בדיעבד, שלמרות שהתקנון קובע שהשירים חייבים להיות חדשים לגמרי והשמעת הבכורה שלהם תהיה בפסטיבל, "בלב אחד" כבר הושמע, בגרסה אינסטרומנטלית, במופע של להקת כרמון. גם "למה לא" ו"תן לי כוח" הושמעו לפני החשיפה הגדולה בפסטיבל.

שערורייה נוספת היה החרם שהטילו עורכי המוזיקה ברשת גימל על תקליט הפסטיבל, במחאה שלא קיבלו מספיק הזמנות למופע. כך נוצר מצב אבסורדי שתחנה של רשות השידור לא שידרה שירים של אירוע רשמי של הגוף בו הם מועסקים, אבל בגלי צה"ל שידרו בלי הגבלה, ולא רק זאת, אלא מספר שירים, ביניהם כמובן השיר הזוכה והמקום השני, כבר דורגו במצעד הפזמונים בתחנה הצבאית אבל לא היה להם זכר במצעד ברשת גימל.

באותו גיליון גם התפרסם ראיון עם חדווה עמרני. מצד אחד, וזה מובן, היא כעסה והייתה מתוסכלת. "העניין כולו השאיר טעם לא טוב בפה", אמרה. "אמנם החלטתי שלא לדבר יותר על הפסטיבל אבל התגובות של האנשים מעוררות אותי למחות. אפילו אם יש צדק, לוקח זמן לגלות אותו. יזהר כהן מחזיק בכתר ואי אפשר לקחת אותו ממנו. הוא זמר פנטסטי ואני אוהבת את סגנון שירתו. בשבועות הקרובים ישפוט הקהל איזה משני השירים חביב עליו". בנימה יותר מפויסת הוסיפה עמרני, "למען האמת, אני כמעט קרובת משפחה של יזהר. אתה יודע איך זה, התימנים והחמולות שלהם… אני בכלל לא מאוכזבת. אחרי הכל, זכיתי במקום הראשון. הבעיה היא לא שלי אלא של רשות השידור. היא שהחליטה על התקנון. איך אני יכולה להיות מאוכזבת, אם אחרי שמונה שנים שלא הייתי בארץ, אני זוכה במקום הראשון?".

בדיעבד, הבחירה ב"אבאניבי" התבררה כמוצדקת מאוד: ישראל זכתה באירוויזיון, בפעם הראשונה. אי אפשר לדעת האם הפופ-דיסקו-אוריינטלי של חדווה עמרני ולהקת פלפל לבן – השם המלא של ההרכב המבצע – היה מצליח להגיע להישג הנפלא, חסר התקדים, של יזהר כהן.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *