כותרות האתמול: 25 בדצמבר, 1970

דצמ 31

הלהיטים הלועזיים הגדולים של 1970

היום, לפני שהחלו ארבע שעות השידור בגלגל"צ של של המצעד השנתי הלועזי, שבסופן דורג hello של אדל דורג במקום הראשון, הוקדשה שעה אחת למסע בזמן, אל המקומות הראשונים לאורך שנותיו של המצעד בתחנה הצבאית. זמן טוב לחזור 45 שנה אחורה, לקראת המצעדים הלועזיים השנתיים בשידורי ישראל (ניסו לעדכן ולהצעיר את השם הוותיק, קול ישראל, אבל כידוע, בסוף חזרו למקור), וגלי צה"ל. אז, פורסם בלהיטון דירוג הלהיטים והמבצעים המצליחים ביותר, בהתאם למספר השירים שלהם במצעד ומספר השבועות המצטבר. עבודה קשה, דקדקנית, אבל מישהו צריך לעשות את זה, במגזין המוזיקה והבידור של ישראל.
תמיד, במצעדים השנתיים, מתעוררת השאלה האם הם משקפים בצורה מדויקת, פחות או יותר, את תמונת המצעדים השבועיים, או שברגע האחרון, המדרגים משנים כיוון ובוחרים כלהיט השנה בשיר שאיש לא הימר עליו. ב-1970 לא היה ספק שטעם המאזינים לא השתנה: שני המקומות הראשונים בדירוג של להיטון, דורגו ראשונים גם במצעדים השנתיים בשתי התחנות, אם כי לא באותו סדר: let it be של הביטלס, ראשון בלהיטון וראשון בשידורי ישראל, היה השני בגל"צ . venus של להקת שוקינג בלו, שני בלהיטון, שני בשידורי ישראל, ראשון בגל"צ. אגב, הלהקה ההולנדית נקראה כאן כחול מזעזע והאגדה מספרת שכאשר הקימו את ההרכב התכוונו לקרוא לו בעצם לכלוך מזעזע, אבל האנגלית שלהם לא הייתה מי יודע מה ויצא משהו אחר. כחול מזעזע גם הפך לסלנג עברייני: כינוי למשטרה. הלהקה הופיעה בישראל בערב יום העצמאות 1971 , יחד עם הלהקות מונגו ג'רי וכריסטי. מריסקה ורס, סולנית שוקינג בלו, ממוצא הולנדי-הונגרי-צועני-גרמני-רוסי-צרפתי, מתה ב-2006 , מסרטן. בת 59 הייתה.

אבל אחרי הפרגון לדיוק ולמתאם בין דירוג להיטון לדירוגים הממשיים במצעדים, צריך לומר שהיו גם הפתעות לרעה: מייק בראנט ותני לי לאהוב אותך, מקום שלישי ורביעי בשידורי ישראל וגל"צ בהתאמה, בכלל לא הופיע בין עשרת המצליחים ביותר בלהיטון. גם להקת המרמלדה הצליחה הרבה יותר במצעדים השבועיים מאשר בשנתיים.
וגם גאווה ישראלית הייתה: בדירוג המבצעים המצליחים ביותר, עוזי והסגנונות הגיעה למקום השביעי, עם ארבעה פזמונים. הלהקה המצליחה ביותר ב-1970 , ללא מתחרים, הייתה קרידנס קלירווטר ריבייבל, עם שבעה להיטים, ו-who'll stop the rain הגיע הכי גבוה מכולם.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *