כותרות האתמול: 27 ביולי, 1983

ינו 14

דייויד בואי 27-7-83

באותו גיליון שבו דווח על רוד סטיוארט בישראל, התפרסמה כתבה על דייויד בואי, בתקופת להיטיו הגדולים, let's dance ו-china girl . את הקליפים לשני השירים ביים דייויד מאלט ובואי אמר שהם עוסקים בגזענות ודיכוי והמסר פשוט: אסור להיות גזען. "חשבתי לעצמי שניתן להפוך את הווידיאו לבמה שבאמצעותה אפשר להעביר איזה מסר חברתי. קליפים הם כמו סרטים, וסרטים צריכים שיהיה בהם משהו", אמר. אגב, הקליפים צולמו באוסטרליה והנערה הסינית העירומה הייתה בעצם מניו זילנד, שמה ג'ילינג.
לא תמיד הוא היה בואי, כידוע. למעשה, בדיוק היום, ב-1966 , שינה דייויד ג'ונס, זמר בתחילת הקריירה, את שמו, לבואי, כדי שלא יבלבלו בינו לבין דייוי ג'ונס אחר, מלהקת המאנקיז, שהמוזיקה שלה שונה מאוד מזו שרצה הוא לעשות. כעבור שנים אמר שבחר בשם בואי, בגלל שאהב את הסכין האמריקאית בשם זה, שבעצמה נקראת בשמו של ג'ים בואי, גיבור אמריקאי מהמאה ה-19 .
בכתבה, חזר בואי לעברו, כ"זיגי סטארדאסט", וסיפר שאסר על הקרנת הסרט שתיעד את ההופעה ב-1973 , פשוט בגלל ש"נמאס לי מהזיגי הזה. כבר לא יכולתי להתבונן בו". אבל כעבור עשר שנים שינה את דעתו. "החלטתי להעיף מבט נוסף ואמרתי לעצמי: מצחיק לחשוב שהבחור הזה התלבש בבגדים האלה כדי להתפרנס", אמר בואי, והסרט שוחרר.
בואי דיבר על סמים (הכחיש שימוש בהירואין, אישר שהתנסה בקוקאין), סקס (לדבריו, מעולם לא היה הומוסקסואל ואם ניתן להבין זאת מדברים שאמר בעבר הרחוק, זה בגלל גילו הצעיר וחוסר הניסיון שלו עם העיתונות), ורוקנרול: "אני לא אוהב שאומרים עליי 'גאון'. זה מכניס אותי ללחץ כבד. אבל יש לי ביטחון עצמי רב ואני יודע שאוכל לעשות כל מה שארצה. אני כמו חרגול: קופץ מדבר לדבר. מתעניין בדבר מסוים וכשאני מרגיש שמיציתי, עובר לדבר אחר".
הוא נחשף גם בתחום אינטימי מאוד: מחלת הנפש של טרי, אחיו, שבגללה אושפז לשנים ארוכות. בואי סיפר שזו הסיבה שהוא עצמו מסרב לעבור טיפול נפשי. "אני חושש ממה שעלול להתגלות בטיפול הזה", אמר.
דייויד בואי מת מסרטן ביום ראשון השבוע, בגיל 69 .

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *