כותרות האתמול: 27 ביוני, 1984

יונ 27

ג'רי דאמרס, מנהיג להקת ספיישל איי.קיי.איי (הידועה כספיישל, בתרגום חופשי, והיא גם ידועה כלהקת הספשלז), שמע על נלסון מנדלה לראשונה ב-1983 והתרשם מהסיפור על עורך דין שהפך ללוחם חירות, נגד משטר ההפרדה הגזעית בדרום אפריקה, ונשלח למאסר עולם. כאשר הוקלט השיר free nelson mandela , מנדלה היה כלוא כבר 21 שנה ולא נראתה כל תקווה לשחרורו.

השיר, שנועד לעורר מודעות לקיומו של האיש ומאבקו לחופש ושוויון לכל, הוקלט תוך ארבעה ימים. הסולן היה סטן קמפבל, אלביס קוסטלו הפיק והשתתף בקולות רקע, כמו גם דייב ווייקלינג ורנקינג רוג'ר מלהקת דה ביט ולינוול גולדינג מלהקת המכייפים. מכייפים? כן, ככה תרגמו בארץ את fun boy three של יוצאי להקת הספיישלז.

"רצינו להקליט הפעם שיר עליז ופופי יותר, כדי שישמיעו אותנו ברדיו, כדי שכולם יידעו על נלסון מנדלה", אמר דאמרס, אבל הודה שהייתה גם מטרה מסחרית. "יש לנו הרכב גדול וקשה להחזיק אותו, מבחינה כלכלית. אם התקליטון יימכר היטב, נוכל לכסות את ההוצאות".

הסינגל הגיע למקום התשיעי במצעד הבריטי. ביוני 1988 , בדיוק לפני שלושים שנה, זה היה אחד השירים במופע שהתקיים בוומבלי, לציון יום הולדתו ה-70 של האסיר מנדלה. למעלה מ-600 מיליון איש ברחבי העולם צפו בשידור הישיר של המופע. כעבור שנתיים, מנדלה שוחרר מכלאו,  לאחר שמפלגתו, ANC (הקונגרס הלאומי האפריקאי), הסכימה להשעות את המאבק המזוין באפרטהייד ולהיכנס למו"מ עם השלטון, בראשות הנשיא, פרדריק ווילם דה קלרק. עברו ארבע שנים נוספות ומנדלה נבחר לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *