כותרות האתמול: 30 ביולי, 1978

יול 28

צבי שיסל, 1946 – 2021

יולי היה החודש בו נולד צבי שיסל והיום, 28 ביולי, הוא הלך לעולמו בבית החולים איכילוב כתוצאה מקריסת מערכות.

שיסל, בוגר להקת גייסות השיריון, התפרסם כשחקן בצוות "לול" עם אריק איינשטיין ואורי זוהר. הוא גם הפיק כמה מאלבומיו של איינשטיין, בשנות ה-70 , ונכנס לפנתיאון של הפופ הישראלי בשיר "סע לאט", המאזכר אותו פעמים אחדות. ב-1978 הוא עשה צעד נוסף בקריירה וביים את סרט המתיחות "ישראלים מצחיקים" שכתב עם בועז דוידזון והפיקו מנחם גולן ויורם גלובוס בתקציב של 4 מיליון לירות.

"נכסה את ההוצאות", אמר שיסל לכתב להיטון. "אני חושב שעשינו משהו מקורי, אולי מפני שאי אפשר להשוות את ההומור הישראלי להומור בחוץ לארץ. אצלנו אין דברי קישור ואין קריינות. הצופים רצים איתנו ממתיחה למתיחה".

שיסל נשאל אם קל למתוח ישראלים. "האזרח הישראלי הוא בדרך כלל יצור די אדיש חוץ מכמה דברים שמוציאים אותו משלוותו. למשל, פגיעה בפרנסה. יש להיטות לענייני מין לצד תודעה ביטחונית חזקה, שלשמה אנשים מוכנים לבדיקות המצחיקות ביותר בעולם. לכן, אולי, לא קשה למתוח אצלנו. ברבים מהתרגילים בסרט היו מצליחים למתוח גם אותי".

הסרט קיבל פרסומת חינם עוד לפני שהוקרן כאשר המשטרה פתחה בחקירה נגד מפיקי הסרט על מעשה מגונה ועוד עבירות, לאחר תלונה של אחד הנמתחים שלא אהב את המישוש האינטימי בגופו שביצעה שחקנית, במדי שוטרת, כשעמד להיכנס לאולם קולנוע בתל אביב. "נראה לי שהמשטרה התייחסה לעניין ברצינות מופרזת, אולי בעקבות הוראה מלמעלה", אמר שיסל. "אחרת, ייתכן שלא היינו יושבים שעות במשטרה ולא היו פותחים לנו תיק עם סעיפי אישום איומים שהאשמים בהם צפויים ל-15 שנות מאסר, מינימום. עשו אותנו פושעים". ככל הזכור, התיק נסגר.

למעלה מ-750 אלף איש צפו בסרט. אריאל זילבר הלחין ושר את שיר הנושא שכתב יהונתן גפן, והגיע למקום הראשון במצעד העברי. מאז סרט הבכורה שלו, ביים שיסל עוד ארבעה סרטים, ביניהם "כבלים" (בו גם שיחק לצד אריק איינשטיין, מוני מושונוב ועוד), ו"אסקימו לימון – החגיגה נמשכת". זאת, אף שמעולם לא למד קולנוע, במאי ללא השכלה מקצועית, אבל לדבריו, "לפעמים העבודה המעשית היא בית הספר הטוב ביותר בענף הקולנוע, בייחוד שאני כבר כמה שנים טובות בעסק. את הניסיון רכשתי על הגב שלי".

יהי זכרו ברוך.

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *