כותרות האתמול: 7 באפריל, 1972

אפר 08

"אחריך – איני יכולה להיות עוד / כאשר אני הוגה בך / עיניי דומעות, ידיי ריקות ולבי ללא אושר / אחריך". כך, בציטוט מתוך השיר הזוכה של ויקי ליאנדרוס, פתח אורי אלוני, את דיווחו מהאירוויזיון שהתקיים באדינבורו, סקוטלנד, לאחר שמונאקו, זוכת השנה הקודמת, ויתרה על הזכות לארח את התחרות.

אלוני ז"ל, עורך להיטון לצד דוד פז יבדל"א, המשיך: "כך שרה ויקי לינדרוס (וכך הוא כתב את שמה) הקטנה את להיטה 'אחריך', אולם היא לא נשארה מאחור אלא חלפה בדהרה על פני 17 יריבותיה והגיעה למקום הראשון באירוויזיון. כאשר הוזמנה לחזור אל הבמה ולשיר שוב את השיר הזוכה, ניגרו הדמעות מעיניה. שלא כמו בשיר, היו אלה דמעות שמחה ולבה היה מלא אושר". לא רחוק ממנה עמד אבא שלה, ליאו, שהלחין את השיר הזוכה וניהל את הקריירה שלה, ומלמל "לא חלמתי שנזכה במקום הראשון. אני יודע שויקי יודעת לשיר, שהיא מוכשרת ויש לה קול טוב, אבל מקום ראשון?!"

לא רק מקום ראשון, אלא בהפרש מכובד, 14 נקודות, מהמקום השני אליו הגיעה נציגת בריטניה, להקת המשחרים החדשים. הלהקה נחשבה כמועמדת ודאית לזכייה ואף היחידה שלכבודה הוקם שלט בנמל התעופה, "אדינבורו מברכת את המשחרים החדשים", דבר שעורר ביקורת ותרעומת בין המשלחות האחרות. למרבה האירוניה, חברי הלהקה לא ראו את השלט, משום שהגיעו ברכבת מלונדון. כאשר הסתיימה ההצבעה והתברר שהלהקה הגיעה רק למקום השני, מיהרו חבריה לעזוב את האולם ולחזור לחדר ההלבשה. הצלמים, שקיוו לצילום משותף של הזוכים בשלושת המקומות הראשונים, נאלצו להסתפק בליאנדרוס, מרי רוס נציגת גרמניה (מקום שלישי), וסברין, זוכת האירוויזיון בשנה שעברה.

אירוויזיון 1972 , סיכם אלוני, היה על רמה נאותה, "להוציא שניים או שלושה שירים. גם תוצאות הניקוד שיקפו נאמנה את היחס בין הפזמונים השונים. לדעת רבים הייתה התחרות השנה אחת המוצלחות בתולדות האירוויזיון".

אלוני, שהצליח לשכנע את רשות השידור לשלוח נציג לאירוויזיון, אבל אז התברר שהטפסים נשלחו חצי שנה מאוחר מדי, קיווה שבשנה הבאה, סוף סוף, יהיה נציג ישראלי בתחרות ואף השתעשע במחשבה (שנראתה אז כאבסורד גמור), מה יקרה אם ישראל תזכה, האם תוותר על אירוח התחרות בגלל מחסור באמצעים או שתצליח לגייס את הכספים הדרושים לכך. ועוד: האם יישבר החרם על שידור שירים בשפה הגרמנית (שהיה נהוג אז ברשות השידור), כאשר ישירו נציגי גרמניה ואוסטריה ואולי גם שוויצריה? שש שנים לאחר מכן, ישראל זכתה באירוויזיון. כעבור שנה אירחה את התחרות בבנייני האומה בירושלים. אירוויזיון 1979 היה אחד הטובים ביותר אי פעם ולהקת ג'ינג'יס חאן שרה בגרמנית. זה עבר בשלום.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *