כיפה אדומה, ילדה לא תמימה

פבר 27

(צילום: מרב דרור)

חיים נוי על "האחים גרים למבוגרים", בבית צבי: דייסה של אגדות ילדים, עם פרשנות עכשווית ומצחיקה מאוד.

 

"האחים גרים למבוגרים", בבית צבי, היא הצגה מצחיקה, העשויה מדייסה של אגדות הילדים הידועות. מי שרוצה להתרענן קצת מהבלי הפוליטיקה ומזג האוויר ההפכפך, בהחלט ימצא חוויה מרנינה שספק אם יבינו אותה, אבל היא תסביר לנו אחת ולתמיד מה באמת קרה שם, בחלון האחורי של האגדות.

האחים גרים קנו את עולמם ואת עולם הילדים כאשר ריכזו אגדות ילדים ישנות ורקחו אותם למעשיות, לעיתים אכזריות, שמהם קראו דורות של הורים לילדיהם.

הצגות המבוססות על בליל אגדות כבר היו על הבמות ועל מסכי הקולנוע כמו "אל תוך היער", המחזמר הנודע של סטיבן סונדהיים, "שרק" ועוד.

אולג מלצב כתב וביים את המחזה ההזוי הזה בסיוע להקה מוכשרת של שחקנים צעירה שמגישים לקהל ארוחת טעימות מכל האגדות, עם פרשנות עכשווית, מצחיקה מאוד ותוססת .

אנו מתוודעים לעלילות כיפה אדומה הנוהגת להגיע לסבתה האלכוהוליסטית, עם סלסלת עוגה ובקבוק "ין", ומסתבר כי כיפה אדומה הייתה בהחלט נערה לא תמימה.

בין לבין אנו מתוודעים למלכה הרעה ולראי, לשלגיה ולשבעת הגמדים. אולם, אבוי, לגמדים , נמוכי הקומה, שבעצם הם כלל אינם נמוכים – צצו חוטמים ארוכים הדומים משום מה לאיבר מין זכרי.

עוד בהצגה, מכשפה הכולאת את רפונזל ארוכת הצמה, הנזל וגרטל  ושלל יצורים שיצאו זה עתה מהאגדות. הם מתכתשים ומקשקשים, מתרגשים ואפילו שרים.

ההצגה היא בעצם מחזה בתוך מחזה כאשר המספר מגולל את המאורעות ולבסוף, רחמנא ליצלן, מתחתן עם שלגיה, ואולי עם כיפה אדומה. אין לי כבר מושג. הכול התערבל ונמסך לדייסה ריחנית, מהבילה והזויה.

יוגב אטיאס היה המספר ומשחקו ראוי לשבחים רבים. בתפקיד שלגיה משחקת חורף קמחי המצוינת. מעיין גוטשלק מגלמת במשחק משובח את המלכה הרעה מאגדת שלגיה. רז סלמון מצטיין בתפקיד הראי, הוא שחקן טוב וגם בעל יכולת תנועה מעולה.

נאור מלקוב טוב מאוד כצייד. דנה כהן מגלמת להפליא את כיפה אדומה וגרטל.

יונתן תורג'מן מעולה כזאב הרע אם כי אני דווקא התרשמתי במיוחד מתפקיד פרו פרו הסוס, במשחקו האווילי אך המקסים. גליה גלבלום נהדרת כסבתא והאימא.

אחיקם ציפקס, האחראי גם לעיצוב התלבושות הנפלאות, ראוי לתשואות מיוחדות על גילום המכשפה בצורה מושלמת. נוי ארוך מצוינת בגילום אשת חוטב העצים ובמיוחד רפונזל.

הראל גלזר משובח כחוטב העצים וכנסיך ומתעלה על עצמו בביצוע שיר עם סיומת אדירה בת 3 דקות ברצף. אהוביה אדלסון טוב מאוד כחזיר וכצפרדע. הוא מצטיין גם בתפקיד הדלת. ליאור משיח מגלם נהדר את הנסל. מי שלפעמים גונבת את ההצגה היא טופז אבדנג, כנסיכה, פצצת אנרגיה סוחפת וכשרונית.

אייל דניאל עיצב תאורה ראויה. דניאל אורן אחראי למוזיקה הנהדרת. אהוביה אדלסון אחראי לציור הקיר הקסום. איילה בן נוח  המוכשרת היא עוזרת הבמאי וגם הנסיכה, לסירוגין.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *