מחוזות אסורים

יונ 02

חיים נוי על "הסודות" בבית צבי, המבוסס על הסרט בשם זה: הצגה כובשת ונוקבת על התבגרותן של צעירות חרדיות בעולם שבו אסור לחלום מחוץ לחוקי הדת והמסורת.

"הסודות" בבית צבי, שביימה בכישרון רב אלמה דישי פלאוט, היא הצגה כובשת ונוקבת, המסירה את הלוט מעל חייהן של בחורות חרדיות במדרשה בצפת. הדר גלרון כתבה את המחזה בהשראת התסריט שלה, עם אבי נשר, לסרט בבימויו. המחזה עוסק בצעירות חרדיות הכבולות לחוקי הדת השמרנים, נתונות למרות הדין והגברים, אהבותיהן הכמוסות, יצריהן וסיפור התבגרותן בעולם שבו אסור לחלום מחוץ לחוקי הדת והמסורת.

העלילה עוסקת בנעמי הס, בתו של דיין חרדי, המצליחה לשכנע את אביה לדחות חתונתה ולאפשר לה ללמוד במדרשה לבנות בצפת. נעמי היא עילוי תורני וחלומה החתרני הוא ללמוד בפרויקט סודי שיזמה בסתר ראש המדרשה ולהיות רב-אישה אורתודוקסית. מנהלת המדרשה, הרבנית דבורי, מפרה הבטחתה לאביה של נעמי, הדיין הס, להכין את הבת לחיי נישואין, לאחר פטירת אימה. היא מתנה זאת בכך שנעמי  תהיה החונכת (החברותא) של מישל, נערה סוררת מצרפת שנכשלת בכול ומאחוריה סוד אפל שגרם לה להגיע למדרשה. הקשר בין הבנות מוביל אותן למחוזות אסורים, עיסוק בתורת הנסתר ואפילו ליחסים ביניהן.

ההצגה שונה מן הסרט הנודע, נוכח האופי התיאטרלי השונה מהסיפור הקולנועי.  עם זאת, מדובר במחזה החושף את חיי הנשים הצעירות ואת עולמן הכמוס והגלוי.

(צילום: יוסי צבקר)

גל מדמוני המוצלחת מגלמת את נעמי הס, עילוי בתורה ובגמרא ,פיקחית וסקרנית, ומגישה לצופים דמות נפלאה ומרגשת.

אופיר סול שבבו מגלמת נפלא את מישל הנערה המרדנית הגוררת את נעמי למחוזות אסורים. היא גונבת את ההצגה במשחק מהפנט ומוצלח במיוחד.

יובל רייס מצוינת בתפקיד הרבנית דבורי הלברשטט, ומשחקה מכובד ומדוד, מקצועי ותואם את התפקיד.

שגיא פומרנץ מגלם  במשחק משובח את ינקי מייזליש, כלי זמר וגם עוזר רוקח המתאהב במישל. יובל פישפלד נוסן מגלם להפליא את הדיין הס ומשחקו משכנע וגם מרגש.

נועה באיער נהדרת בתפקיד שיינה, תלמידה במדרשה, הבולסת חטיפים, תוססת, מארגנת ועוזרת ומייחלת לאביר לבבה. בר בנימין מגלם באורח מעולה את מיכאל, הארוס הדחוי של נעמי, והקטע בו הוא תוקף את ארוסתו הוא תואם לחלוטין את מהות התפקיד, כגבר בעולם שבו דעת הגברים היא השלטת.

לי בלישה טובה מאוד כמירי כהן, הנערה שחוזרת בתשובה ומגיעה למדרשה לספוג אורח חיים חרדי, ומרטיטה במיוחד בקטע שבו היא פוגעת בעצמה. ניצן ליבוביץ' מגלמת היטב את ברכה הלמדנית ומגישה משחק משובח.

הבמאית אלמה דישי פלאוט הצליחה לארוג הצגה מרשימה, שזורה בקטעים מקוריים ומיוחדים. כל השחקנים נמצאים כל הזמן על הבמה ולצידה, ממתינים לתורם להציג וגם מתערבים בברכות הקולקטיביות הנאמרות לפי הצורך.

רועי ואטורי עיצב את  התפאורה הפרקטית והמקסימה והמאופיינת בארון ספרי קודש ענק ובו טמונים מעברים ודלתות . זהר אלמליח עיצבה את התלבושות המסורתיות והיפות. אפי שושני אחראי למוזיקה הקסומה. דניה זמר עיצבה את התאורה הראויה. גילי גבל אחראית לתנועה היפהפייה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *