מיסטר מיוזיקל

נוב 29

(צילום: ויקיפדיה)

חיים נוי על סטיבן סונדהיים, מענקי היוצרים של מחזות הזמר שהלך לעולמו בסוף השבוע האחרון, בגיל 91 .

 

סטיבן  ג'ושוע סונדהיים נחשב לאחד מענקי היוצרים בתחום מחזות הזמר בתקופתנו. הוא היה תמלילן ומלחין, תסריטאי ומשורר, דרמטורג וליריקן יהודי-אמריקאי שזכה לאהדה נרחבת בקרב אוהדי המוזיקה בכלל ומחזות הזמר בפרט. הוא גם זכה בפרסים חשובים ובהם פרסי אוליבייה, פוליצר, גראמי, שבעה פרסי טוני (אחד מהם על מפעל חיים), ועוד. ב-2015 הוענקה לו מדליית החירות הנשיאותית על ידי הנשיא אובמה, אחד מאותות הכבוד החשובים ביותר בארצות הברית.

יצירותיו נחשבות לייחודיות ולא רבים התחברו למוזיקה שלו ולמחזות הזמר שלו. אוהדיו עם זאת סבורים כי מדובר במוזיקאי מחונן עם סגנון איכותי ושונה מהמקובל בתחום המוזיקה הפופולרית והמלודית. לא כל יצירותיו הצליחו על הבמה ואולם מי שזכתה לעדנה בתחום המוזיקלי – הפכה עד מהרה לאורים ותומים בתחום.

סונדהיים נולד בניו יורק ב- 1930 למשפחה יהודית שניהלה בית מלאכה לאופנת נשים. הוא למד נגינה בפסנתר כבר בילדותו ולדבריו, כבר בגיל 9 מצא עניין מיוחד במחזות הזמר.

הוריו נפרדו בהיותו בן 10 והוא עבר להתגורר עם אמו שיחסיו עמה היו, לדבריו, רעועים. הם גרו בפנסילבניה סמוך לאוסקר המרשטיין , מחבר המיוזיקלס הנודע. סטיבן התיידד עם בנו של המרשטיין , ג'ימי, וכך הגיע לחסות בצילו של המרשטיין שהפך למעין אב שני, פרש עליו חסותו וחשף בפניו את עולם מחזות הזמר.

סונדהיים למד מוזיקה וחיבר את מחזמר הביכורים שלו "סאטרדיי נייט", שאמור היה לעלות באחד האולמות בברודווי, אולם המפיק לא הצליח לגייס את העלות הנדרשת ובסופו של דבר הוא מת במפתיע וכל ההפקה בוטלה.

בגיל 25 השתנו חייו של סונדהיים כאשר המחזאי ארתור לורנץ הציע לו להיות שותף לכתיבת המחזמר "סיפור הפרברים" (ווסט סייד סטורי), אותו הלחין ליאונרד ברנשטיין. סונדהיים נתבקש לכתוב את התמלילים לשירים ולאחר פקפוקים, התרצה ולא התחרט –  המחזמר והסרט שנעשה בעקבותיו זכו להצלחה ענקית, לפרסום ותהודה בינלאומית עד ימינו אלה.

הוא כתב תמליל ל"ג'פסי" ומילים ולחן למחזמר "דבר מצחיק קרה לי בדרך לפורום". אולם מחזמר נוסף שחיבר לו את הלחן, "כל אחד יכול לשרוק", נחל מפלה ועלה על הבמה רק 9 פעמים. גם המחזמר "האם אני שומע ולס", לא הצליח. אבל מאז הוא חזר להצליח, כתב והלחין מחזות זמר רבים, ביניהם "קומפני" שזכה לתהודה רבה והוא עולה עד עצם היום הזה. הסגנון היה שונה מהמקובל, אבל הקהל אהב אותו וגם המבקרים.

בין יצירותיו הנודעות הנוספות של סונדהיים: "סוויני טוד", "מוזיקת לילה זעירה", "פוליס", "יום ראשון בפארק עם ג'ורג'" ו"אל תוך היער".

נוסף למחזות הזמר שכתב, סונדהיים גם הפיק תכניות טלוויזיה ואפילו חילטר כמחבר תשבצים בניו יורק טיימס.

רבים ממחזותיו עלו בהפקות שונות גם בישראל. סוויני טוד, למשל, הוצג בקאמרי ב 1983, עם תיקי דיין ואלברט כהן ושם גם נתגלתה כהצלחה גדולה הצעירה חני נחמיאס שקודם לכן שיחקה כילדה ב"שמלת השבת של חנהל'ה".

קומפני עלה בתיאטרון באר שבע ואילו דבר מצחיק הוצג בקאמרי פעמיים. בפעם השנייה, ירד מהבמה תוך זמן קצר.  

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *