מנדי רייס דייויס: 1944-2014

דצמ 21

(צילום מסך: יוטיוב)

(צילום מסך: יוטיוב)

מפרשת פרופיומו בלונדון למועדון מנד'יס בתל אביב. מנדי רייס-דייויס, אייקון סיקסטיזי בלונדון וגבירת חיי הלילה בתל אביב, מתה ממסרטן, ביום חמישי. אהרון מורג נזכר בפגישתם.

מנדי (מרילין) רייס-דייויס היתה נערה וולשית, לבדה בלונדון, שהתפרנסה כרקדנית בקברט ודוגמנית. החברה שלה, כריסטין קילר, סיבכה אותה באחת הפרשיות העסיסיות בבריטניה: ב-1963 התברר שקילר היא פילגשו של שר המלחמה (המונח שר ההגנה נכנס לשימוש מאוחר יותר, במצוות הפוליטיקלי-קורקט, מן הסתם), ג'ון פרופיומו, ובמקביל קיימה יחסי מין עם נספח צבאי רוסי. אמנם רייס-דייויס (שהיתה פילגשו של איל-נד"לן יהודי מפוקפק, פיטר רחמן), כלל לא פגשה בפרופיומו, אבל בגלל ידידותה הקרובה עם קילר היא היתה מעורבת בסיפור, שהגיע לשיאו הטרגי כאשר הרופא סטיבן וורד, התאבד לאחר שהורשע בקבלת כספים מרווחי זנות (קרי: שתי הצעירות). הפרשה הרסה את הקריירה של פרופיומו. פחות בגלל שבגד באשתו אלא בגלל הסיכון הביטחוני ועוד יותר, בגלל ששיקר לפרלמנט כאשר הכחיש שהוא מעורב ברומן עם נערת ליווי בעלת קשרים עם הממסד הצבאי הרוסי. אגב, לפני שנה עלה בווסט-אנד מחזמר של אנדרו לויד-וובר על הפרשה, תוך התמקדות בוורד. רייס-דייויס היתה יועצת להפקה.
רייס-דייויס ניצלה את הרעש הציבורי כדי לנסות לעשות קריירה. ב-1964 הוציאה אי.פי עם כמה שירים, קאוורים. ביניהם, שני אלה:

באמצע שנות ה-60 היא התאהבה והתחתנה עם הדייל והיזם , רפי שאולי (הם נפגשו כששרה במועדון כליף , ביפו). מנדי התגיירה ומלכה על חיי הלילה בתל אביב, במועדון ששאולי פתח ונקרא על שמה, מנדי'ס. נולדה להם בת, דנה. גם לאחר שהתגרשו (היא נישאה עוד פעמיים), שמרו על קשר חם. רייס-דייויס היתה גם שחקנית וכמו הקריירה המוזיקלית שלה, לא ממש גדולה. היא השתתפה גם ב"קוני למל בתל אביב", של יואל זילבר ובכיכובו של מייק בורשטיין.
ב-1986 הופיעה בסרטו של ג'וליאן טמפל, ע"פ ספר של קולין מק'אינס, absolute beginners . הסרט, שעלילתו מתרחשת בלונדון, 1958 אחרי שאלביס פרסלי הפך למלך הרוקנ'רול וארבע שנים לפני שהביטלס יתחילו את מסע הקסם המסתורי שלהם, מספר על בחור (אדי אוקונל), שמתאהב בבחורה (פטסי קנזיט), שלא ממש שמה עליו. כל זה, על רקע גזענות לבנה כלפי מהגרים מהקולוניות הבריטיות לשעבר. דייויד בואי שיחק בסרט וגם שר את שיר הנושא. שאדיי השתתפה, אבל ההברקה היתה מנדי רייס-דייויס וריי דייויס (אין קשר), סולן להקת הקינקס, כהוריו של הגיבור.

רייס-דייויס בסרט absolute beginners (צילום מסך: יוטיוב)

רייס-דייויס בסרט absolute beginners (צילום מסך: יוטיוב)

הסרט נכשל טוטאלית, בביקורת ובקופות. אבל, מצב הרוח היה אופטימי בפרמיירה החגיגית, באולם קולנוע בלסטר סקוור, לונדון, באפריל 1986 . הייתי שם. אינני זוכר איך קיבלתי את ההזמנה. אני גם לא זוכר במיוחד את הסרט, או האם דייויד בואי טרח להגיע לפרמיירה (אני לא ראיתי אותו שם). יח"צני הסרט הציעו לי לראיין את אחד (או אחת) השחקנים – כמובן שלא היה מה לדבר על בואי או על ריי דייויס – והבחירה היתה טבעית: מנדי. התברר שהיא כבר קבעה ביקור בישראל, זמן קצר אחרי ההקרנה. סיכמנו להיפגש בארץ. מנדי התארחה בבית חמותה-לשעבר, על הכרמל. שם קיימנו את הראיון. מנדי, שכבר השאירה מאחוריה את ימי המסיבות של הסיקסטיז (בלונדון), והסבנטיז (בתל אביב), היתה אישה יפה, מטופחת, ליידי בריטית אדיבה ולבבית. הרגשתי מאוד נוח בבית על הכרמל.

ביום חמישי, בגיל 70, היא מתה, מסרטן.

ככל הזכור לי, זו היתה הכתבה הראשונה שלי ב"לאשה". ניסיתי למצוא אותה בארכיון שלי, אבל לשווא. יהיה נחמד אם מישהו יצליח לאתר את הראיון ולהעלות ללהיטון.קום.

דייויד בואי, absolute beginners

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *