סיפורים וסירים

ספט 11

(צילום: רדי רובינשטיין)

חיים נוי על "אביבה אהובתי" בתיאטרון הבימה: הצגה מרגשת ומענגת, חוויה תיאטרלית מקסימה.

ההצגה "אביבה אהובתי" בתיאטרון הבימה (בשיתוף תיאטרון באר שבע), היא מרגשת, נוקבת ומענגת. הבמאי משה קפטן, המנהל האומנותי של הבימה,  ולהקת השחקנים המשובחת עומדים מאחורי הפקה מוצלחת המבוססת על סרטו של שמי זרחין באותו השם, שיצא בשנת 2006 וזכה בשישה פרסי אופיר ובהצלחה רבה. העיבוד לבמה נעשה על ידי ארז דריגס. הדרמטורגית היא שחר פנקס.

העלילה עוסקת באביבה כהן ממשפחה קשת יום בטבריה, העובדת כטבחית בבית מלון בעיר. בעלה, מוני, הוא נהג מונית מובטל השקוע בחובות. בבית גרים גם הבנים אלון ואפרת, האימא של אביבה, הלוקה בנפשה ומאיימת לקפוץ כל הזמן מהחלון וגם השכנה מרצדס, שיודעת כל דבר ותוחבת אפה בכל דבר. במקום גרה גם אחותה של אביבה, אניטה הנשואה לאריה, בעל חשדן העוקב אחר אשתו ולא בוחל גם באלימות כלפיה.

אביבה כותבת סיפורים למגירה, אך פגישה עם עודד, סופר שמרשים אותה, גורמת לה להחליט להפוך את סיפוריה לספר. אולם, לעודד ישנה הצעה אחרת: לשלם לה שכר תמורת כתב היד שאותו יפרסם בשמו. העלילה מסתעפת עד להחלטה של אביבה לגבי עתידה.

להקה מוכשרת של שחקנים שזורה בהפקה. ענת מגן-שבו מגלמת את אביבה (לסירוגין עם רונה לי שמעון), והיא מפגינה משחק תיאטרלי מרגש ונבון. במהלך ההצגה היא גם מבשלת על הבמה שקשוקה שניחוחה מגיע לקהל הצופים ומעמידה במטבח סירים עם תבשילים טעימים.

הילה סעדה מגלמת בהצלחה רבה את אניטה, אחותה של אביבה, המוכנה להושיט יד תומכת בבני הבית ובלבד שאחותה תתמסר לכתיבה. סעדה, שהיא גם זמרת מעולה,  מפגינה כשרון משחק מוצלח מאוד, והיא שחקנית עם פוטנציאל נהדר שעוד נשמע ממנה רבות.

רובי פורת שובל מגלמת נפלא את ויולט, האימא הלוקה בנפשה ואולם מסתבר שהיא גם יודעת לזקק את המתרחש סביבה. המונולוג שלה לפני שהיא מאשפזת עצמה הוא מרגש ועוצמתי.

כוכב הבמה, מולי שולמן המצוין, מגלם את מוני, בעלה של אביבה, והוא מצליח לגלם דמות קרועה וגם הנוטה לחרוג ממגבלות הנישואין. אורן כהן מגלם במשחק יפה ואמין את אריה, בעלה הקנאי של אניטה.

שפי מרציאנו מרשים בתפקיד אלון, בנה הצעיר של אביבה, וכל הכבוד לתעוזה שלו בקטע עם מחבת הבישול. נופר סלמאן (גם היא זמרת מוצלחת), נהדרת כאשרת, אחותו של אלון. עמית זיתון (שחקנית, זמרת ורקדנית מצוינת), משחקת נפלא את יונה, הדמות שכותבת אביבה והיא מעין מקהלה יונית המספרת את הגיגיה של הסופרת ואת המתרחש. אודי רוטשילד כליל השלמות בתפקיד הסופר עודד. ההתנסחות שלו וכל ביצועי המשחק שלו מותירים נופך תיאטרלי מהמדרגה הראשונה.

גונבת את ההצגה תקוה עזיז, מוותיקות הבמה והסרטים הישראלים, בתפקיד מרצדס השכנה הכל יכולה. הופעתה היא לא פחות מבית ספר למשחק וכל דקה שלה על הבמה היא שיר הלל לכישוריה ולניסיונה הרב.

להצגה יש עוד שני גיבורים: התפאורה של ערן עצמון היא עוצמתית. הבמה האלכסונית והמוגבהת והתקרה הגבוהה המרופדת בכביסה על חבל, היורדת לסצנת הגג – מרשימים ביותר. עיצוב התאורה של אבי יונה בואנו (במבי), הוא מופלא וקטעי התאורה המרצדים על הבמה פשוט מדהימים.

ילנה קולריך עיצבה תלבושות נהדרות. ליאור רונן אחראי לעיצוב המוזיקה המצוינת. תות מולאור עיצבה את התנועה הקסומה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *