עוד קצת 1972 – המצעדים הלועזיים השנתיים

ינו 03

מי הגיע למקום הראשון במצעדים השנתיים 1972 , מי היו נבחרי השנה בגלי צה"ל והגל הקל של קול ישראל, והאם תוצאות המצעדים השנתיים אכן שיקפו את טעם המאזינים. להיטון בדק מי באמת היו המצליחים ביותר לאורך כל השנה.

 

דירוג המצעדים הלועזיים השנתיים בגלי צה"ל וקול ישראל (הגל הקל, רשת ב'), הציג תמונה מעניינת: הלהיט במקום הראשון בגל"צ ("לילות משי לבן"), דורג נמוך במצעד המקביל, וגם להיט השנה בגל הקל ("שוב לבד"), סיים רק במקום השמיני בתחנה הצבאית.

שני להיטים מ-1967 עשו קאמבק מוצלח בזכות הוצאה מחודשת: כאמור "לילות משי לבן" של המודי בלוז, וגם "בהיר מחיוורון" של להקת פרוקול הארום, שגם בסיבוב השני שלו, ב-1972 , הצליח להגיע למקום הראשון במצעד בהולנד. הוא גם היה שבועיים במקום הראשון במצעד השבועי בגל"צ, ו"הכובש" החזיק בו חמישה שבועות. שניהם דורגו בזה אחר זה במצעד השנתי בתחנה הצבאית.

היה קונצנזוס בין מאזיני ומדרגי המצעדים לגבי להיט אחד, "פגישה מחודשת בין אם ובנה" (פול סיימון), שדורג שני בגל הקל, שלישי בגל"צ.

לא היו חילוקי דעות בשני המצעדים לגבי זמר השנה: גילברט אוסליבן ראשון, אחריו פול סיימון ומייק בראנט. אבל, להיטון, שאהב סטטיסטיקות ונתונים, גרס אחרת בסיכום השנה שלו שפורסם לפני שידור המצעדים. לפי שקלול מספר השבועות במצעד ומיקום הלהיטים, תואר זמר השנה בגלי צה"ל מגיע למייק בראנט, ובגל הקל זהו פול סיימון. מלבד בראנט דורגו בלהיטון (עמוס אורן טרח על איסוף הנתונים והניקוד), גם בועז שרעבי, ג'קי אלקיים, וטריפונס הקפריסאי שחי בישראל.

עכשיו לזמרת השנה: ג'ואן באאז בגל"צ, והיא גם במצעד השנתי עם "הלילה בו נוצחו מדינות הדרום", שלא הגיע למצעד השנתי בגל הקל, אבל היה לה שם שיר אחר, "הבלדה על סאקו וונצאטי". זמרת השנה בגל הקל, ויקי לאנדרוס, בזכות האירוויזיון ו"אחריך", שדורג בשני המצעדים השנתיים. במקרה זה, לפי הסטטיסטיקה של להיטון, הבחירה בג'ואן באאז מוצדקת, היא צברה את מספר הנקודות הרב ביותר במצעדים השבועיים.

להקות, וכאן יש התאמה מושלמת בין מספר השבועות במצעדים השבועיים ומיקום הלהיטים שלהן, לדירוג במצעדים השנתיים: פרוקול הארום בגלי צה"ל, ובגל הקל להקת המשחרים החדשים שאמנם לא הגיעה למקום הראשון במצעדים השבועיים שם, אבל היו לה ארבעה להיטים באותה שנה ואחד מהם "אבקש אגנוב אשאל" הצליח להגיע לשני המצעדים השנתיים.

בגלי צה"ל החליטו משום מה לפצל את תואר להקת השנה, והוסיפו להקה כלית וצמד. חמאה חמה הוכתרה ללהקה האינסטרומנטלית של השנה בזכות "פופקורן", שהיה שבועיים במקום הראשון בגל"צ, שבעה שבועות בגל הקל. לצמד השנה הוכתרו מאוט' ומקניל ההולנדים, בעיקר בזכות הלהיט "מה שלומך", שלא הצליח להגיע למצעדים השנתיים. צמד אחר, משלנו, קובי רכט וקובי אשרת, דווקא כן, עם "היי שם למטה", במצעד השנתי בגל הקל.

 

וזו הייתה שנת המוזיקה הפופולארית שהייתה, לפני 50 שנה (וקצת).

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *