על סף הבגרות

פבר 17

(צילומים: יוסי צבקר)

חיים נוי על "מחלת נעורים" בבית צבי: יצירתו הקלאסית של המחזאי פרדיננד ברוקנר היא הצגה נוקבת ומרשימה, מרגשת ואפלה, חוויה תיאטרלית שרישומה נותר זמן רב לאחר שהמסך ירד.

 

"מחלת נעורים", יצירתו הקלאסית של פרדיננד ברוקנר, מתמודדת עם חיי בני הנעורים על סף הבגרות, וההפקה בבית צבי משובחת בזכות השחקנים והבמאית ליאת פישמן לני שגם תרגמה ועיבדה מחדש את המחזה וערכה את הליווי המוזיקלי. התוצאה היא חוויה תיאטרלית מענגת ועם זו נוקבת ומהדהדת לזמן רב לאחר שהמסך ירד.

פרדיננד ברוקנר נולד בבולגריה בשם תיאודור טאגר, אך החליף את שמו והפך להיות אחד המחזאים הנודעים באוסטריה ובגרמניה. המחזה נכתב בשנת 1926 ועסק בבעיות הבוערות של התקופה, עם דגש על יחסים של בגידה, מערכת יחסים לסבית, ניכור בין מעמדות, אלימות והתאבדות. הבמאית העבירה את האירועים לתקופתנו והשחקנים יוצאים לרחוב עטויים במסכות נגד וירוס הקורונה.

העלילה עוסקת בקבוצת סטודנטים לרפואה המסיימת את לימודיה והם מתגוררים במעון סטודנטים. במקור היה המחזה בן שלוש מערכות, אך הוא עובד ותומצת להצגה בת שעה וחצי המכילה בפרק זמן זה את האירועים והטלטלות שעוברים הצעירים, טרם צאתם לחיים שבחוץ.

אלמוג כהן מגלם את פראדר באורח נפלא ומפגין יכולות תיאטרליות מעולות. פראדר מטיל מרות על החדרנית לוסי, שמאוהבת בו, משכנע אותה לגנוב חפצים ומתגאה בכך שזהו ניסוי שהוא עורך עליה.

ענבר כפיר מצוינת כלוסי שמוכנה לעשות הכל למען אהבתו של פראדר, גם לצבוע את פניה באיפור מקושקש כדי לצאת איתו כביכול למסיבה.

תמיר עזורה מגלם היטב את פטראל, החבר לשעבר של מארי שתמכה בו כספית בלימודים, אך הוא זנח אותה לטובת אירנה. רוני טל הנפלאה בתפקיד מארי, היא חיית במה של ממש ומשחקה מצוין וקולח. היא מתפלשת על הבמה ואפילו קושרת את אירנה (ניצן בצלאל הנהדרת), למיטה, בשיערה, כדי לנקום בה ובחברה החדש, בסצנה מרגשת ומצלחת במיוחד.

נטע בן אהרון מגישה משחק יוצא דופן באיכותו בתפקיד דזירה הנהנתנית ובעלת הממון, המאוהבת במארי אך לא בוחלת גם בגברים. אביחי סזגר, שחקן אופי מרגש, מגלם באורח משובח ובהזדהות מוחלטת את  אלט, מורה לחינוך גופני בתיכון לשעבר, שערך ניסוי על תלמידיו. הוא משמש מעין סטודנט בכיר וגורו לסטודנטים ומגלה כי ריצה עונש מאסר לאחר שהמית חולה סופני כדי לגאול אותו מייסוריו.  

זוהר אלמליח עיצבה תפאורה פרקטית סביב מיטה גדולה. נופר דרזנר עיצבה תלבושות נהדרות. אורי מורג אחראי לעיצוב התאורה הנאותה.

מעציב לגלות שאותן בעיות שהעסיקו את בני הנוער לפני כמעט מאה שנים עדיין אקטואליות גם בימינו, כפי שעולה מההצגה שלא נס לחה. בזכות הבמאית ליאת פישמן לני ולהקת השחקנים המעולה, אנו זוכים לחוויה נוקבת ומרשימה, מרגשת ואפלולית שרישומה לא פג זמן רב אחרי הורדת המסך.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *