פאודה של אנשים מסוכנים

פבר 22

הצ'רצילים (ג'ריקו ג'ונס). מימין: חיים רומנו, רוב האקסלי ומיקי גבריאלוב (צילום: פייסבוק)

רוב האקסלי, בלעדית ללהיטון.קום, מספר איך השפיעה הסדרה ששודרה בנטפליקס על כתיבת השיר החדש dangerous people שיוצא בתקליטון ויניל ומופיע כבונוס במהדורה החדשה לאלבום junkies monkeys & donkeys של ג'ריקו ג'ונס, הגלגול השני של להקת הצ'רצ'ילים. האלבום החדש יוצא במלאת חמישים שנה לתקליט המקורי.

 

הלייבל זהב שחור של האוזן השלישית מוציא מהדורת ויניל חדשה לאלבום של ג'ריקו ג'ונס (הצ'רצ'ילים, כפי שקראו ללהקה באירופה), ג'אנקיס, מאנקיס אנד דונקיס (מסוממים, קופים וחמורים), לציון חמישים שנה לתקליט. כך נכתב בקומוניקט של זהב שחור: "לא פחות מיצירת מופת בת תשעה שירים של פסיכדליה פרוגית המשלבת הארד-רוק אוריינטלי וירטואוזי, וחמושה בגישה חצופה, ישירה ומהפכנית, בכל הנוגע למבנה של שירי רוק מקובלים. זהו אלבום שהפך לקלאסיקת רוק על-זמנית, כמעט מיד עם צאתו. עתה זוכה האלבום להוצאה מחודשת וסופר איכותית המבוססת על ההוצאה הבריטית המקורית שראתה אור ב-1971 , שיחזור עטיפת הגייטפולד מקורית. ולראשונה, מצורף אליה גם דף אינסרט עם מילות השירים ואינפורמציה נוספת. התקליט הוא באיכות מאסטר סאונד הנאמנה (לראשונה, יש לומר, באדיבותו של המאסטר פיני שפטר), לצליל המקורי של האלבום, כראוי ליצירת המופת הזאת.

התקליט יוצא בשתי מהדורות: צהובה שקופה ושחורה. וזה עוד לא הכל: כבונוס לחגיגות החמישים, יוצא גם תקליטון חדש של הצ'רצ'ילים! חברי הלהקה שלא נכנסו לאולפן מאז 1972 עשו זאת שוב בשנה שעברה. התקליטון כולל שני שירים (על כך בהמשך – א.מ), אחד של מיקי גבריאלוב והשני שכתב רוב האקסלי".

האלבום יוצא ב-500 עותקים בלבד, מתוכם יימכרו בארץ מאתיים תקליטי ויניל שחור ומאה ויניל צהוב. כמו כן, ניתן יהיה לקנות את הסינגל בלבד, וגם מהדורה משולבת, תקליט+תקליטון.

רוב האקסלי סיפר, בלעדית ללהיטון.קום, על השיר החדש שכתב, וכאמור ייצא בתקליטון ויניל ובמהדורה המחודשת לאלבום של ג'ריקו ג'ונס:

"כפי שכבר אמרתי לא פעם, אני לא מתיישב בכוונה לכתוב שיר, כי מניסיון אני יודע שלעתים רחוקות נוצר כך משהו משמעותי. השירים שכתבתי עד היום, ברובם הגדול, נוצרו מתוך השראה פתאומית, שאין לי מושג מאיפה היא צצה. בדרך כלל זה מתחיל ממספר מילים, או כמה צלילים של מנגינה, ומכאן, אם יש לי מזל, נולד שיר חדש.

זה מה שקרה גם עם 'אנשים מסוכנים'. השורה 'יש הרבה אנשים מוזרים שאורבים ביער הלילה', הגיעה מאיזשהו מקור לא ידוע והמילים האלה נתנו תחושה מפחידה כלשהי אבל יחד עם זאת, גם קומית במידה מסוימת. חייכתי לעצמי כשחשבתי על אותם אנשים מוזרים ביער שעושים משהו לא ברור. המילים נתקעו בראשי עד שיום אחד החלטתי ליצור שיר מהם. הצלחתי לכתוב עוד כמה שורות, ולא יותר, עד לאותו ערב בו צפיתי בנטפליקס בסדרה 'פאודה', שריתקה אותי בגלל הקשר החם שלי לישראל והתמיכה הבלתי מעורערת שלי במדינה. בפרק שראיתי, מחבל מתאבד נכנס למסגד והתפוצץ עם המתפללים.

באותו רגע, השיר נולד. אמרתי לעצמי: זהו! שיר על טרוריסטים שהם לא רק אנשים מוזרים, אלא מסוכנים. עצרתי את הצפייה בטלוויזיה, לקחתי את הגיטרה והשיר נוצר בבת אחת.

בביקור האחרון שלי בישראל, בנובמבר 2019 , נפגשתי עם חבריי היקרים מיקי גבריאלוב וחיים רומנו. ישבנו ושתינו יין והעלינו זיכרונות. בשלב כלשהו בשיחה אמר מיקי שפנו אליו מ'האוזן השלישית' ובישרו שהם מתכוונים להוציא מחדש את האלבום של ג'ריקו ג'ונס junkies monkey and donkeys ומעוניינים להוסיף שני שירים חדשים, כבונוס לאלבום. מיקי כתב שיר בשם messianic times שעוסק בישראל בתקופת מלחמה ובהתאם לכך אני הצעתי את השיר שלי, את 'אנשים מסוכנים'. הראיתי לחיים ומיקי את הביצוע שלי, שהעליתי לפייסבוק. הסכמנו שהשיר הוא בהחלט בחירה ראויה. מיקי רק הציע לשנות את הקצב בשיר, והחלטנו לעשות אותו בסגנון להקת 'הדלתות', כפי שעשינו לפני יותר מחמישים שנה, בשיר straight people שהקלטנו לאלבום של הצ'רצ'ילים.

מיקי עיבד והקליט את השיר באולפן שלו, יחד עם המאסטר, חיים רומנו, בגיטרה מובילה. מיקי עצמו ניגן גיטרה בס. ההקלטה נשלחה לאשר פדי בלוס אנג'לס, להוסיף את רצועת התופים שלו. משם, ההקלטה הגיעה אליי, למיאמי, ובאולפן של רון בן חיים הוספתי את הגיטרה שלי ושרתי את השיר, כסולן. לאחר מכן הוספנו קולות רקע, ויהודה קולטון עשה מיקס מעולה באולפן שלו בתל אביב".

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *