פינת הקומוניקט

יונ 27

(צילום: גבריאל בהרליה)

השבוע מתחיל עם שלושה ביצועים מחודשים לשירים אהובים: יהודה פוליקר וגידי גוב הקליטו את "פנים אל מול פנים", נורית פלד-קירשטיין בגרסה ייחודית ל"שיר הפריחה", ולהקת המסילות מחדשת את "יהונתן סע הביתה" של אושיק לוי.

 

גידי גוב ויהודה פוליקר חוזרים לסיבוב הופעות משותף בסוף חודש אוגוסט ולכבודו הקליטו את הקלאסיקה "פנים אל מול פנים", בהפקתו המוזיקלית של תמיר מוסקט.

השיר, של פוליקר ויעקב גלעד, הוקלט במקור ב-1984 לאלבום "משמרת לילה" של להקת בנזין. כעבור עשר שנים, בתוכנית הטלוויזיה שלו "לילה גוב", גידי שר ביצוע חדש ומרגש לשיר, יחד עם אתי אנקרי.

לרגל סיבוב ההופעות החדש של פוליקר וגוב, החל ב-28 באוגוסט, בנהלל, הקליטו השניים גרסה חדשה ומרגשת לשיר וצילמו קליפ המתעד את ההקלטות באולפן.

 

קצת לפני שייצא אלבומה השני, הכפול, "זמן סיגריה", נורית פלד-קירשטיין מציעה מתוך אלבומה הראשון, שכולו קאוורים, "זמן געגוע", ביצוע מחודש וייחודי ל"שיר הפריחה". ניגן, תכנת, והקליט בן זוגה ושותפה המוזיקלי, הפסנתרן והמעבד המוזיקלי יאיר סתוי.

כמו כל אחת מ-16 הרצועות שמרכיבות את אלבום גרסאות הכיסוי שלה, גם ב"שיר הפריחה" מעניקה נורית לשיר פרשנות משלה באמצעות הגשה ייחודית, קול שאינו הולך בתלם וחיבור עמוק למלודיה ולטקסט, גם אם לעתים (כמו במקרה זה), על דרך ההיפוך והאירוניה. השיר מלווה בקליפ שצולם באולפן ההקלטות "לירי" של סתוי.

נורית פלד-קירשטיין היא סופרת, משוררת, עורכת, עיתונאית, מתרגמת ומוזיקאית ועוסקת גם בשירותי כתיבה, עריכה, הגהה והלחנה, עיצוב ועריכת וידאו ויוצרת מופע מחווה בעברית לזמר וליוצר האמריקאי טום ווייטס לפי תרגומים מקוריים שלה. היא גם פרסמה ספר לילדים וספר שירה. עד כה הוציאה לרדיו 14 סינגלים, וכאמור אלבום אחד. השני בדרך.

 

שי כהן, מייסד וסולן להקת המסילות, הגשים חלום ישן והקליט את "יהונתן שר הביתה", שכתבו יהונתן גפן ונפתלי אלטר לאושיק לוי.

באחד הימים תחילת שנות האלפיים, בדירת חדר בפראג הגשומה, עשה שי כהן, סולן להקת המסילות, טעות קשה כאשר שם את השיר "יהונתן סע הביתה" במערכת השמע. האפקט היה מיידי וקשה. העולם עצר לרגע, האוויר השתנה, הלב הרגיש פתאום משהו אחר והחזרה הביתה, לישראל, נראתה לרגע כמו אופציה שמונחת על השולחן. זו הייתה הפעם הראשונה בחייו שבה הוא הרגיש געגוע אמיתי ועמוק לארץ.

עם חזרתו ארצה, בשנת 2009 , הקים את להקת המסילות וידע עמוק בלבו שיום יבוא והלהקה תבצע בגרסת רוק אנרגטית את השיר ההוא שכמעט ושבר אותו, שש שנים קודם.

לדברי כהן: "'יונתן סע הביתה' הוא כמו קפסולת זמן שמכילה בתוכה את שורשי הרוקנרול הישראלי. בגרסת הכיסוי הזו, שנעשתה באהבה והערכה רבה ליוצרים המקוריים, אנחנו מציגים את השיר דרך העיבוד והסאונד המחוספס של להקת המסילות ומקווים בעזרתם להביא את הקלאסיקה הזו לאוזניים חדשות ואולי, אולי להוות השראה ליוצרים אחרים".

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *