רמת גן, אירלנד

פבר 09

(צילום: יוסי צבקר)

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על רוקדים בלואנסה, המחזה האירי זוכה פרס טוני, המוצג עתה בבית צבי. בתפריט: דרמה, נוסטלגיה ומוזיקה אירית שאי אפשר לעמוד בפניה.

 

"רוקדים בלונאסה" היא הצגת מופת פרי עטו של המחזאי האירי בריאן פריל שגרפה פרסים רבים ובהם 3 פרסי טוני, פרס לורנס אוליבייה ועוד. ההפקה העולה בבית צבי ברמת גן מאופיינת בביצוע מרגש ודרמטי של השחקנים המוכשרים, בשילוב שירים וריקודים איריים, כחלק מן העלילה. הבמאי יגאל זקס העלה הצגה מרשימה ואיכותית, נעימה ומרגשת מאוד.
פריל כתב את המחזה ב-1990 והוא מבוסס על זיכרונות ילדותו, שהועתקו לעיירה בדיונית באירלנד, בקיץ 1936. המחזה ייחודי בכך שהוא מסופר מנקודת מבטו של הילד מייקל בן השבע, המתגורר עם אמו וארבעת אחיותיה. בהצגה אנו חוזים במייקל הבוגר, הרואה ואינו נראה, המספר את הסיפור בעוד המשתתפות בעלילה אינן מבחינות בו, אלא בדמות הילד הקטן.
בבית המשפחה מתגוררים כריס, אימו של מייקל, פרי אהבתה לגבר מסתורי בשם ג'רי הפוקד מעת לעת את הבית, אם כי הם לא נישאו מעולם. שאר האחיות הן קייט, מורה בבית ספר, החשה עצמה כאם המשפחה, לאחר שנותרו יתומות. אגנס ורוז סורגות כפפות ומוכרות אותן בעיירה, אך מפעל סריגים חדש גורם לאובדן פרנסתן. למגי ולכריס אין הכנסה כלל. האח הבוגר ג'ק חזר לאחרונה מאוגנדה ולוקה במלריה ואובדן זיכרון חלקי. מדי פעם מגיח ג'רי, אביו של מייקל וסוחר נודד. הרדיו, החדש לתקופתו, משדר מוזיקה אירית והבנות יוצאות במחולות. מייקל הבוגר מספר לצופים את אחרית האירועים והתפתחויות העלילה ומה אירע לכל אחד מבני הבית.
עמית גיל כמייקל משחק באורח יפה מאוד ומלוטש. שרון רוזנבאום נהדרת כקייט ומגלמת את התפקיד במקצועיות. נעמה פרידמן, כמגי, מפגינה יכולות משחק, ריקוד ושירה מצוינים. כרמל יחיה (אגנס), משחקת מצוין ובזכותה אנו נהנים גם מריקוד מופלא, עם גיל כהן השרמנטי שמשחק יפה מאוד את ג'רי, לצלילי שיר הנושא מהמחזמר הנודע ANYTHING GOES של קול פורטר מאותה תקופה. בתפקיד רוז, ליטל אקריש המקסימה שיודעת לרגש מאוד ולהפגין יכולות ריקוד ומשחק נפלאים. כריס היא חן זכאי שמשחקה מלוטש ומעולה. ניל משען מגלם את ג'ק ומשחקו ראוי, מוקפד ומוצלח.
הנוסח העברי הוותיק של דן אלמגור מעולה ועכשווי. דפנה פרץ עיצבה את התפאורה והתלבושות התקופתיות, היפות. אורי רובינשטיין עיצב תאורה ראויה.
בל וענונו (שחקנית השנה השלישית) אחראית לכוריאוגרפיה הנהדרת שמתהדרת בסגנון אירי ומחול תקופתי. יאיר ורדינגר מלהקת המחול האירי בארץ, סייע בהדרכת הריקודים האיריים.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *