תהיו אתו

דצמ 22

(צילום יח"צ: יעל שלח)

(צילום יח"צ: יעל שלח)

יאיר בן חור אהב, מאוד, את האלבום החדש, הראשון בעברית, של גבע אלון.

תהיי אתי, האלבום החדש של היוצר המוכשר גבע אלון הוא פנינה מרגשת ומפתיעה. מפתיעה במובן הזה שאלון, אחרי 16 שנה, ארבעה אלבומי סולו ושניים עם להקת הפליינג בייבי, שר בעברית. עברית משובחת ויפה.
גם הפעם הוא שומר על הרמה המקצועית שאפיינה את אלבומיו עד כה, בלחנים מבריקים, בעיבודים מדויקים ועכשיו, כאמור, גם במילים נפלאות בעברית. אלון עבד על האלבום עם היוצר עמיר לב, שהפיק את האלבום מוזיקלית ועיבד יחד אתו. הם גם כתבו יחד כמה ממילות השירים.
תהיי אתי מסתמן כאלבום האישי ביותר שהוציא גבע אלון עד כה. זה מובן ממבט ראשון בעטיפת האלבום ובשני החדשירים (סינגלים) שיצאו (ים שקט ואבא). אלון עצמו אמר לאחרונה שזמן רב מצפים ממנו להוציא אלבום בעברית והוא לא הרגיש בשל לכך. מה שהוביל לכתיבת והקלטת האלבום הוא מותו של אריק איינשטיין, שהכה בתדהמה את אלון. נראה שהמַזנֵק (טריגר) הזה הוא שהפך את האלבום לאישי כל כך וכה מרגש.
כשאתה צולל לתוך אלבום המופת הזה, אתה מיד מוצא את עצמך מרותק לצליל, לעיבוד, למילים, לקול הענוג והמלטף של גבע אלון. אני מכיר את שיריו באנגלית לדעתי, כאשר הוא שר בעברית קולו רך, ענוג ומלטף יותר. האזינו למשל לשיר אבא לעומת Valor Girl מאלבומו הקודם.
הזכרתי את אריק איינשטיין, ואכן מי שיאזין לאלבום יוכל להרגיש בהשפעות איינשטניות כאלה ואחרות. השירים האור בחשכה ואין שם חורף, למשל, בקלות יכלו להיות מושרים על ידי אריק איינשטיין, ולא רק הם.
מגע הזהב של אלון מורגש לכל אורך האלבום: הווירטואוזיות המהפנטת כשהוא פורט בגיטרה, הלחנים הנוגעים, העיבודים המרגשים וקולו המפעים – כל אלה מבטיחים חוויית האזנה נפלאה ונדירה כל כך בימינו. הנאה צרופה.
עם זאת, יש לי הסתייגות לגבי שם האלבום. שיר הנושא הוא יותר נעימה מהפנטת וסוחפת עם עיבוד מדהים המאפיין את אלון. המילים בו, כך נראה, הן החלק השולי. לקרוא לאלבום על שם שיר שהוא יותר נעימה, נראה לי לא ממש מתאים.
ואחרי שהערתי, אפשר לחזור ולשבח את אלון, יוצר מחונן ומוכשר, שכל לחן ועיבוד שלו מביאים אותך להתרוממות רוח ונותנים טעם של עוד. האלבום הוא תענוג לאוהבי מוזיקה בכלל ומוזיקה ישראלית ועברית בפרט. רוצו לקנות.

אבא

 

One comment

  1. שיבולת ברזני /

    עדיין איני מכירה היטב את הזמר גבע אלון.
    אבל אני מכירה מצוין את המשורר ועורך הלשון יאיר בן-חור, ואם הוא ממליץ על אלבומו החדש של גבע אלון, אני סומכת עליו ומתכוונת ליישם את המלצתו לרוץ ולקנות את האלבום.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *