תמיד בעלייה

ספט 22

ריקי שולמן

ריקי שולמן

 

למרות שהקהל הישראלי אוהב את  זינוק בעלייה וצופה בהמוניו, המבקרים אהבו פחות והסרט גם לא היה מועמד בשום קטגוריה בפרסי "אופיר". אמירה מורג תפסה את התסריטאית ריקי שולמן לשיחה על הסרט הזה, על סרטים ישראלים בכלל ועל הומור, או היעדר הומור, בקולנוע הישראלי.

 

נרגעת מזה שלא הייתם מועמדים? לא הסרט, לא היוצרים ולא השחקנים?

"השלמתי עם זה כבר מזמן," היא צוחקת, "ממש לא התעסקתי בזה. אם הסרט היה כישלון קופתי אני מתארת לעצמי שזה היה שובר אותי, אבל הוא מצליח. אז נו, שוין, האקדמיה לא אהבה. בסדר. לפחות זכו סרטים טובים. מה שחשוב זה שהקהל אוהב את הסרט. הלב נפתח לי כשאני נכנסת להקרנות ורואה את הקהל מתמוגג. זה מרגש נורא ומשמח. הפתיע אותי שמלי לוי לא הייתה מועמדת, כי היא עשתה תפקיד אדיר ולגביה הביקורות היו טובות. כך גם המוזיקה. נו, טוב."

הביקורות לא היו ממש אוהדות, אולי זה ההסבר.

"לא יודעת. מבקר זה איש אחד עם דעה אחת. נכון, חלק מהמבקרים חברים באקדמיה וכן, חלקם אהבו, חלקם לא. לא התעסקתי בזה כי קשת האנשים שכן אוהבים את הסרט מאוד רחבה. צעירים, מבוגרים, זה נגע בכל אחד".
זהו סרטה העלילתי הראשון של ריקי, בת 48, אם לשלושה ונשואה למוזיקאי איסר שולמן שגם כתב את המוזיקה לסרט. "עשיתי סרטים לטלוויזיה, קומדיות, אורן שטרן (במאי זינוק בעלייה), עשה איתי אחד מהם. כל מה שעשיתי עד כה זה קומדיות. למה? כי אני לא יכולה לראות את החיים אחרת. בסיטואציה הכי טרגית אני מחפשת איך אני הופכת את זה למשהו אחר. אני מתאהבת במי שמצליח להצחיק אותי, ואין הרבה כאלה."

קשה לעשות קומדיות בארץ?

"ברור. ללא ספק. למה זה? לא יודעת. תראי, ברגע שאחד המבקרים כתב על הסרט שהוא גזעני והומופובי הבנתי שאנחנו מדברים בשפה שונה. זה סרט קליל, מרענן, שבא לשטוף באור אחר את המקום הזה ובעיקר את ירושלים."

אולי דרושה השתלת חוש הומור?

"אולי. (צוחקת). מה שבטוח שגם בסרט הבא אני אחשוב רק על מה שמעניין אותי. לא על מבקרים ולא על פסטיבלים וטקסים."

נראה שיש פריחה לנשים בקולנוע הישראלי

"אמת וזה משמח מאוד. נשים, בגיל מסוים, זה עם יותר מרתק, יותר מצחיק. האמירה הרווחת שרק גברים יכולים להצחיק מביכה ומטופשת. אז כן, יש כוח מאוד גדול של נשים ואני מקווה שזה ילך ויגבר."

מה הפרויקט הבא שלך?

"כרגע אני כותבת מחזה קומי משפחתי לבית לסין בשם חפש אותי שרול, על משפחה בסערה ואני מעבדת ספר בשם 'אין שם לאהבה' לתסריט. דודי גודר, הסופר, ראה את 'זינוק' ופנה אלי שאכתוב תסריט לפי הספר. מיכה שרפשטיין יפיק. בנוסף יש לי תוכנית ברדיו מהות החיים. לא משעמם לי."

לטריילר

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *