50 שנה לפט סאונדס של הביץ' בויז

מאי 16

(צילום מסך: ויקיפדיה)

(צילום מסך: ויקיפדיה)

מדור התקליטייה עוסק בתקליטי ויניל ישנים שיצאו על דיסקים, או במהדורות ויניל חדשות, זמינים ביוטיוב וניתנים לדגימה דיגיטלית.

בריאן ווילסון סיפר פעם שמקור ההשראה העיקרי ליצירת pet sounds , אלבום האולפן ה-11 של להקת הביץ' בויז, היה אלבום המופת של הביטלס, rubber soul . לאחר שהאזין לו, הודיע לאשתו, מרילין, שהוא מתכוון לעשות את "אלבום הרוק הטוב ביותר שנוצר", מאז ומעולם. ההיסטוריה חזרה כאשר פול מקרטני סיפר, שהוא והביטלס הושפעו מפט סאונדס המוקפד כאשר כתבו והקליטו את סרג'נט פפר. ב-2003 , בגיליון מיוחד של הרולינג סטון שדירג את 500 האלבומים הטובים בתולדות הרוק, פט סאונדס הגיע למקום השני, אחרי אלבום המופת של הביטלס.

זו אכן הייתה יצירת המופת האולטימטיבית של ווילסון, שכתב, עם טוני אשר, כמעט את כל האלבום (sloop john b הוא שיר-עם וכאן הסתפק בקרדיט של מעבד), שר סולו בחמישה מתוך 13 השירים ומשתתף בעוד ארבעה עם חברו ללהקה, מייק לאב. דווקא באחד הלהיטים המזוהים ביותר עם הלהקה בכלל ועם האלבום הזה בפרט, god only knows , הסולן הוא אחיו, קרל ווילסון, שמת מסרטן בגיל 51 .

פט סאונדס הוקלט, בהפקתו של ווילסון, כמובן, בין יולי 1965 לאפריל 1966 , בתקציב חסר תקדים עד אז, 70 אלף דולר. האלבום יצא בדיוק לפני 50 שנה, 16 במאי, 1966 . הקהל גילה עניין אך לא מיהר לאמץ את הרוק הפסיכדלי החדש של הלהקה. פט סאונדס הגיע רק למקום העשירי בארה"ב. בבריטניה, אהבו קצת יותר ושיגרו אותו למקום השני.

ב-2004 , האלבום הוכנס ל"רשימת השימור" של ספריית הקונגרס בזכות "חשיבותו ההיסטורית, התרבותית והאסטטית".

על האלבום בויקיפדיה:

https://goo.gl/sXSuou

לאלבום:

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *