אגדות סונדהיים

מרץ 12

(צילום: ארמנד פרז)

חיים נוי על "אל תוך היער" של האופרה הקלה בנגב: מחזמר תוסס וצבעוני, באנגלית, בהפקה שלא הייתה מביישת אף תיאטרון בארץ.

 

 

"אל תוך היער" (INTO THE WOOD), המחזמר הנודע, התוסס והצבעוני של סטיבן סונדהיים, מוצג באנגלית ברחבי הארץ, בהפקת האופרה הקלה בנגב. ההפקה המושקעת התברכה בתפאורה ותלבושות שלא היו מביישים אף תיאטרון בארץ וחושפת מספר כישרונות צעירים וותיקים,

סטיבן סונדהיים חיבר את המילים והלחנים למחזה של ג'יימס לאפין. למעשה זהו סלט קצוץ ומתובל של אגדות הילדים הנודעות. על במה אחת נפגשים כל הגיבורים, ביניהם כיפה אדומה וסינדרלה, שלגיה ורפונזל, ג'ק והאפונים וסביבם כל בני המשפחה, דמויות המשנה ויצורים שונים החוברים למהומה רבתי, קולחת ומתוקה.

המחזמר הנודע עלה לראשונה בשנת 1986 כהצגות ניסיוניות ואחר כך הוצג בברודווי, משם ללונדון ורחבי העולם, וגם הופק לסרט ידוע עם מריל סטריפ. המחזמר זכה במספר פרסי טוני והפך ללהיט בינלאומי.

בישראל לא עלתה הפקה מקצועית של המחזמר, למעט הפקות חובבים שונות.

זו ההפקה ה-38 במספר של אופרה ומחזות זמר קלאסיים, אמריקאים ברובם, של האופרה הקלה בנגב, הידועה גם כתיאטרון לוגון (ראשי תיבות באנגלית), וקיימת מאז 1981. רוב המשתתפים הם שחקנים וזמרים המופיעים בהתנדבות, וההפקות הן בשפת המקור – אנגלית.

כאמור, עלילת המחזמר מערבבת את אגדות האחים גרים לסלט אחד ועם זאת מטילה זרקור על שתי דמויות חדשות – האופה ואשתו שהופכים לבסיס הסיפור.

המחזמר נמשך כשעתיים וחצי כולל הפסקה, אך ישנה גרסה לילדים בת 55 דקות, מקוצרת, ללא המערכה השנייה. כ-35 שחקנים, זמרים ורקדנים נוטלים חלק בהפקה. מספר משתתפים מפגינים כישרון רב ויש להם פוטנציאל נכבד בהפקות של מופעים מוזיקליים ומחזות זמר.

אביה איזקוביץ בת ה-12 מגלמת בהצלחה רבה את כיפה אדומה. יש לה יכולת משחק ושירה מעוררים התפעלות.

עידו בן חמו מוצלח במיוחד בתנועה קלילה ובשירה והוא מגלם נפלא את הנסיך של רפונזל ואת הזאב השני מאגדת כיפה אדומה.

פטריס פרז נהדרת בתפקיד המכשפה, ויש לה קול ייחודי ומשחק מוצלח. פטריס היא גם מפיקת המחזמר ושותפה לעיצוב התלבושות המקסימות, ביחד עם אליזבת הומנס.

מיכאל הרמן טוב מאוד בתפקיד האופה. תמר נגן המשובחת משחקת את אשתו. אד ספיץ, שחקן-זמר ותיק, מייסד התיאטרון (ורופא), מגלם היטב את המספר והופעתו היא בית ספר למשחק והגשה. אמילי סושרט מוצלחת מאוד בתפקיד סינדרלה. ברברה סו קריין הפגינה יכולת משובחת כרפונזל ופלורידה.

צבי קויש שיחק היטב כנסיך של סינדרלה והילד גידי נגן הרשים בתפקיד ג'ק, במיוחד בקטע הטריו. הנערה מאיה חייקין התבלטה כלוסינדה. אלן כהן היה נהדר כזאב הרע.

תשבחות מיוחדות מגיעות ללאון גלקוף על ביצוע מופתי של איש המסתורין. הנערה יעל בנסון הפגינה יכולת מעולה כפרה והיפיפייה הנרדמת. נטע מרום גילמה מצוין את שלגיה

הבמאי יעקב אמסלם הפעיל היטב את הלהקה הגדולה והתוצאה היא תוססת וקולחת, נאמנה למקור מברודווי.

דוד ולדמן הוותיק והמוכשר הוא המנהל המוזיקלי והמנצח על הלהקה. שרון עטון-מורלי עצבה את התנועה היפה. קריסטינה האותורן היא המדריכה הקולית המשובחת. יוחי לוין עיצב את התפאורה הפרקטית והנהדרת שלא נפלה מכל הפקה בינלאומית של המחזמר. שמוליק מור עיצב את התאורה שכבר בראשית ההצגה הייתה מופלאה.

יש לעודד הפקות מושקעות כאלה וההפקה הנוכחית היא בהחלט תוססת וקולחת, מעין מיני ברודווי קסום. רק חבל שבהצגה בתיאטרון גבעתיים היו ליקויים בתאורה ובסאונד. הסיבה, כנראה, חוסר יכולת וזמן לחזרות טכניות בשל מורכבות המופע והסבב ברחבי הארץ.

לסיום: סטיבן סונדהיים נחשב למלחין ויוצר מוזיקלי מהמעלה הראשונה, אך בין חובבי הז'אנר יש כאלה שאינם אוהבים יצירות שלו, לעומת אוהדים מושבעים. אין ספק, כי אל תוך היער היא יצירה ייחודית וחוויה מוזיקלית מהנה.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *