כותרות האתמול: 15 ביוני, 1978

יונ 14

השבוע, לפני 40 שנה, בלהיטון, לקראת אליפות העולם בכדורגל, משאל בזק בין אמנים ישראלים שנשאלו האם הם מתכוונים לצפות בשידורים הישירים ומי לדעתם תזכה. יגאל בשן, שבאותו זמן בילה הרבה בגרמניה, בהקלטות וניסיון לבסס קריירה באירופה, אמר שהוא רואה הרבה כדורגל משובח, בגרמניה ובאירופה בכלל, אבל לדעתו צפויה הפתעה ותזכה קבוצה שאף אחד לא חושב עליה, כמו צרפת, אוסטריה, משהו כזה.

בלהיטון הניחו שצביקה (הנריק במקור) פיק, יליד פולין, בעד הנבחרת שלה, אבל הוא הצהיר, "אני נגד הפולנים. אני רוצה שההולנדים יזכו. ראיתי אותם בטלוויזיה במשחקי המבחן שלהם וזו קבוצה מטרפת".

גם שוש עטרי זכרה לברכה הייתה בעד הולנד. "התאהבתי בהם באליפות הקודמת", סיפרה עטרי. "אני שרופה על כדורגל וזה עוד לפני שהתחלתי לעבוד בתוכנית 'שירים ושערים'. אני חושבת שמתחרות רציניות להולנד תהיינה מערב-גרמניה (מי חלם אז על נפילת חומת ברלין ואיחוד שתי הגרמניות), וברזיל, המועמדות הקלסיות. אולי גם סקוטלנד". אולי סקוטלנד בגלל רוד סטיוארט שהקליט אז את הלהיט "אולה אולה", לכבוד נבחרת הכדורגל האהובה עליו.

למרות האהדה הכמעט גורפת להולנד, טוביה צפיר היה היחיד שניחש מי תזכה באליפות, במשחק הגמר נגד הולנד: "מול עשרות אלפי האוהדים שלהם, לשחקני ארגנטינה אין ברירה: למות או לזכות בגביע". והם זכו.

אגב, באותו מונדיאל לא היה שיר רשמי, אבל היה המנון אינסטרומנטלי שהלחין אניו מוריקונה וניגנה הפילהרמונית של בואנוס איירס. זה נקרא el mundial ואולי מאז התרגלנו לקרוא כך לאליפות העולם בכדורגל.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *